Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Long 100kW Active 75kWh
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 8 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£43,635.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot e-TRAVELLER Long 100kW Active 75kWh Lease
Experience the Peugeot e-TRAVELLER Long 100kW Active 75kWh, an electric marvel designed for modern journeys. With its spacious interior and cutting-edge technology, this model offers a seamless blend of comfort and eco-friendly performance.
The standout feature of the Peugeot e-TRAVELLER Long 100kW Active 75kWh is its 75 kWh battery capacity, providing a range of up to 212 miles. With seating for up to 8 passengers and a generous boot capacity of 2100 litres, this electric vehicle is perfect for family adventures or business trips.
Explore the future of sustainable travel with the Peugeot e-TRAVELLER Long 100kW Active 75kWh. Discover more about this innovative model and the full range of Peugeot vehicles here.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curitiba Grey Cloth |
| ICE WHITE |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| Peugeot i-Connect Infotainment System |
| 2 USB C |
| 10in HD Touchscreen |
| Four Speakers And Four Tweeters |
| AM/FM Radio |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbags |
| Head-Thorax Airbags |
| 10 Airbags |
| ABS With EBFD + EBA |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert 4 |
| Lane Keeping Assist |
| Intelligent Speed Assistance |
| Advance Emergency Braking System |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Specification Item |
|---|
| Electric Rake/Reach Ajust Stering Column |
| Manual Air Conditioning |
| Mode 3 Type 2 Charging Cable |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Electric Front Windows-One Touch |
| Row 2+3 Bench 2/3 1/3 Tilt Fold |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking + Deadlocks |
| Electric Folding Door Mirrors |
| Front Fog Lights |
| Rear Parking Distance Sensors |
| Nearside And Offside Sliding Side Acs Dr |
| Specification Item |
|---|
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £35,537.50 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £42,645.00 inc VAT |
| P11D Value | £43,635.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 14 Jan 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 2100 L |
| Emissions Free Range | 212 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 936 |
| Load Height | 1339 mm |
| Load Length | 2763 mm |
| Load Volume | 21 M³ |
| Load Width | 1515 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 8 |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 936 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.4 m |
| Width Between Wheel Arches | 1228 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 255 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 212 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| All-Terrain Green | Metallic Paint | Included |
|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Converter Pack | Option Packs | Included |
|
| ACC Pack | Option Packs | Included |
|
| Driver Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree And Easy Access Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Peugeot i-Connect Inftnmnt System NAV | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Thatcham Compatible Alarm System | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Rear Air Conditioning With Roof Control | Air Conditioning - rear | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Rear Tailgate+Opening Windw+Heatd Systm | External Features | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh
£574.33
inc VAT p/m
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh 6Seat
£585.11
inc VAT p/m
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh 7Seat
£585.26
inc VAT p/m
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Long 100kW Allure 75kWh
£592.34
inc VAT p/m