Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 6 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£48,800.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh Lease
The Peugeot e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh is a cutting-edge electric MPV that combines practicality with eco-friendly performance. With a spacious interior and advanced technology, this model is designed to meet the needs of modern families.
Equipped with a powerful 100kW motor and a 75kWh battery capacity, the e-TRAVELLER offers a seamless driving experience with zero emissions. With WLTP Electric Range Combined ranging from 194 to 230 miles, this vehicle ensures you can travel with confidence on your daily journeys.
Experience the future of transportation with the Peugeot e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh. Discover more about this innovative electric MPV and explore the full Peugeot Traveller range for a greener driving experience.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Claudia Mistral Leather |
| ICE WHITE |
| Specification Item |
|---|
| F2F Rear Seat Pack R3 |
| Specification Item |
|---|
| 17in Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 2 USB C B Pillar |
| TOSCA Premimum Speakers |
| 10in HD Touchscreen |
| AM/FM Radio |
| Peugeot i-Connect Inftnmnt System NAV |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbags |
| 10 Airbags |
| Head-Thorax Airbags |
| ABS With EBFD + EBA |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert 4 |
| Intelligent Speed Assistance |
| Advance Emergency Braking System |
| Blind Spot Detection |
| Lane Keeping Assist |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Specification Item |
|---|
| Electric Rake/Reach Ajust Stering Column |
| Dual Zone Electric Climate Control |
| Mode 3 Type 2 Charging Cable |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Electric Front Windows-One Touch |
| Thick Floor Carpet And Carpets |
| Heated Pwr 6 Way Driver Mmry+Mssg Funct |
| Row 2+3 Bench 2/3 1/3 On Rails Shelf Fld |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry And Start |
| Electric Folding Door Mirrors |
| Front + Rear Park Assist |
| Visiopark 180 Degree Camera |
| Front Fog Lights |
| Rear Parking Distance Sensors |
| Nearside+Offside Power Sldng Side Acs Dr |
| Specification Item |
|---|
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £39,841.67 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £47,810.00 inc VAT |
| P11D Value | £48,800.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 14 Jan 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 1700 L |
| Emissions Free Range | 215 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 990 |
| Load Height | 1337 mm |
| Load Length | 2413 mm |
| Load Volume | 17 M³ |
| Load Width | 1586 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 6 |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 990 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.4 m |
| Width Between Wheel Arches | 1228 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 255 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 215 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| All-Terrain Green | Metallic Paint | Included |
|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| ACC Pack | Option Packs | Included |
|
| Converter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Thatcham Compatible Alarm System | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Panoramic Sunroof | Manual Sunroof | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh
£574.33
inc VAT p/m
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh 7Seat
£585.26
inc VAT p/m
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Standard 100kW Allure 75kWh 6Seat
£585.11
inc VAT p/m
Peugeot Traveller
e-TRAVELLER Long 100kW Allure 75kWh
£592.34
inc VAT p/m