- Home
- Pickups
- Ineos
- Grenadier Quartermaster
- 3.0 Turbo Trialmaster Edition X Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ineos Grenadier Quartermaster
3.0 Turbo Trialmaster Edition X Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Petrol
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£74,058.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ineos
Ineos Grenadier Quartermaster 3.0 Turbo Trialmaster Edition X Auto Lease
Experience the ultimate blend of luxury and performance with the Ineos Grenadier Quartermaster 3.0 Turbo Trialmaster Edition X Auto. This prestigious model boasts a powerful 286 PS engine, 8-speed automatic transmission, and advanced 4 Wheel drive system for unparalleled driving dynamics.
The standout features of the Ineos Grenadier Quartermaster include leather seat upholstery with black leather trim, DAB radio, premium sound system, and safety features like airbags and advanced anti-theft alarm. With a spacious interior and innovative technology, this model offers a truly premium driving experience.
Explore the full range of Ineos models and discover competitive lease deals on the Ineos Grenadier Quartermaster at Gateway2Lease. Drive in style and luxury with the Ineos Grenadier Quartermaster 3.0 Turbo Trialmaster Edition X Auto Lease today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Black Leather Trim |
| Scottish White Paint |
| Specification Item |
|---|
| Nappa Leather Drivers pack |
| Specification Item |
|---|
| 17in Alloys |
| Specification Item |
|---|
| DAB+ |
| Premium Sound System |
| Infotainment System 12.3in LCD Tchscrn |
| Pathfinder Off Road Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Front+Side+Curtain Airbags |
| Anti Lock Braking System |
| Immobiliser |
| Road Side Emergency Kit |
| Advanced Anti Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Adjustable Tilt+Telescopic Steering Whl |
| Automatic Climate Control |
| Front+Rear Electric Windows |
| Cruise Control |
| 8Way Adjustable Driver Seat |
| Heavy Duty Utility Flooring+Drain Valves |
| Carpet Floor Mats |
| Heated Front Seats |
| 60/40 Split Folding Rear Seat |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking |
| Power Heated Exterior Mirrors |
| Park Assist Front - PDC |
| Park Assist Rear |
| Rear View Camera |
| Specification Item |
|---|
| Hydraulic Power Steering |
| ECO Start/Stop |
| Heavy Duty Coil Suspension |
| ESC+ETC+TSA |
| Specification Item |
|---|
| 5 Years Unlimited Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £61,488.33 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £73,786.00 inc VAT |
| P11D Value | £74,058.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Compression Ratio | 11 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 947 |
| Load Width | 1619 mm |
| Nose Weight | 350 KG |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.0154 |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 835 KG |
| Power KW | 197.06 |
| Power PS | 285.92 |
| Rear Tyres | 947 |
| Roof Load Limit | 120 KG |
| Spare Tyre | 947 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 13.5 m |
| Width Between Wheel Arches | 1137 mm |
| WLTP CO2 Combined | 325 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 370 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 325 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 17.3 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 19.6 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Grey+Black Leather Trim | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Donny Grey Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Magic Mushroom Paint | Solid Paint | Included |
|
| Devil Red Paint | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Winch Preparation | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Load Bay Mounting Bar | External Features | Included |
|
| Integrated Heavy Duty Winch - 5.5 Tonnes | External Features | Included |
|
| Inky Black Roof Painted | Roof Type | Included |
|
| Scottish White Roof Painted | Roof Type | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Petrol Fuel Filter | Fuel Tank/type | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ineos Grenadier Quartermaster
Grenadier Qtrmstr 3.0 Twin Turbo Trialmaster Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Quartermaster
Grenadier Quartermaster 3.0 Turbo Black Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Quartermaster
Grenadier Quartermaster 3.0 Twin Turbo Black Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Quartermaster
Grenadier Qtrmstr 3.0 Turbo Fieldmaster Edition Auto
No online price