- Home
- Pickups
- Isuzu
- D-Max Single Cab Pick Up
- Single Cab 1.9 164PS Utility 4x2
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Isuzu D-Max Single Cab Pick Up
Single Cab 1.9 164PS Utility 4x2
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2025
Doors / Seats
2 doors, 2 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£34,026.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Isuzu
Isuzu D-Max Single Cab 1.9 164PS Utility 4x2 Diesel Manual Lease
Isuzu D-Max Single Cab 1.9 164PS Utility 4x2: Designed for practicality and performance, this diesel workhorse stands out with its robust build and versatile capabilities.
Equipped with a reliable 164PS engine and a responsive 6-speed manual transmission, the Isuzu D-Max Single Cab delivers power where you need it most. With a spacious load length of 2315mm and a payload capacity of 1190kg, it's ready for any task at hand.
Experience the safety and comfort of the Isuzu D-Max Single Cab 1.9 164PS Utility 4x2. Discover more about this rugged utility vehicle on the Isuzu D-Max Single Cab model page and explore the full range of Isuzu pickups for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Cloth |
| Splash White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 8in Multifunction Colour Touchscreen |
| Two Speakers |
| Front USB Port |
| Bluetooth Connectivity |
| Specification Item |
|---|
| Driver Knee SRS Airbag |
| Front+Side And Curtain SRS Airbags |
| ABS With EBD |
| Driver Airbag |
| Insurance Approved Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Lane Departure Warning+Prevention Ast |
| High Beam Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Brake Assist System |
| Autonomous Emergency Braking |
| Forward Collision Warning |
| Attention Assist |
| Emergency Lane Keeping |
| Traffic Jam + Turn Assist |
| Lane Keep Assist |
| Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height Adjustable Steering Wheel |
| Manual Air Conditioning |
| Intelligent Adaptive Cruise Control |
| 6-Way Height Adj Dr-Lumbar Adjust Drivr |
| Power Windows Front |
| Vinyl Floor Covering |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Locking |
| Reversing Camera |
| Specification Item |
|---|
| Speed Sensitive Power Steering |
| Start+Stop System |
| Traction Control + Trailer Sway Control |
| Specification Item |
|---|
| 5 Years/125000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £27,655.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £33,186.00 inc VAT |
| P11D Value | £34,026.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Oct 2025 |
| Compression Ratio | 15.9 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 375 |
| Load Length | 2315 mm |
| Load Width | 1530 mm |
| NCAP Rating | 5 |
| Nose Weight | 100 KG |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.09 |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 2 |
| Payload | 1190 KG |
| Power KW | 120.8 |
| Power PS | 164.13 |
| Rear Tyres | 375 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.5 m |
| WLTP CO2 Combined | 220 |
| WLTP CO2 Extra High | 227 |
| WLTP CO2 High | 190 |
| WLTP CO2 Low | 275 |
| WLTP CO2 Medium | 219 |
| WLTP MPG Combined | 33.62 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 32.46 MPG |
| WLTP MPG High | 39.23 MPG |
| WLTP MPG Low | 26.9 MPG |
| WLTP MPG Medium | 33.62 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Mercury Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Mica Paint | Pearlescent Paint | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Isuzu D-Max Single Cab Pick Up
D-Max Single Cab 1.9 164PS Utility 4x4 Diff Lock
£523.22
inc VAT p/m