- Home
- Vans
- Citroen
- Berlingo Crew Van
- e-BERLINGO Crew XL 52kWh Enterprise Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Berlingo Crew Van
e-BERLINGO Crew XL 52kWh Enterprise Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£38,795.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-BERLINGO Crew XL 52kWh Enterprise Auto Lease
Citroen e-BERLINGO Crew XL 52kWh Enterprise Auto is a cutting-edge electric van designed for efficiency and performance. With a powerful 136 PS motor and a spacious 1800-litre boot capacity, this van is perfect for both urban and long-distance driving.
Equipped with advanced safety features like Lane Keep Assist and High Beam Assist, the e-BERLINGO Crew XL ensures a secure and comfortable driving experience. The 5-seater van also offers modern conveniences such as Satellite Navigation and Bluetooth connectivity for enhanced connectivity and convenience.
Experience the future of electric vans with the Citroen e-BERLINGO Crew XL 52kWh Enterprise Auto. Discover more electric options in the Citroen range and embrace sustainable driving today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curitiba Grey |
| Icy White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| My Citroen Drive Plus |
| USB Socket |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| Citron Connected Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbags |
| Side Airbag |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Connect Box Emergency+Assistance System |
| Advanced Emergency Braking System |
| Drivr Attntn Alrt Lvl 4+Drv Mntrng Cmra |
| Lane Keep Assist |
| Intelligent Speed Assistance |
| High Beam Assist |
| Acoustic Vehicle Alert System |
| Specification Item |
|---|
| Height+Reach Adjustable Steering Wheel |
| Air Conditioning |
| Type 2 Mode 3 Charging Cable |
| Cruise Control With Progrmble Speed Lmtr |
| 6Way Adjstbl Driver Seat Lumbr Adjustm |
| One-Touch Electric Front Window |
| Carpet Floor In Cabin |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking and Deadlocking |
| Electric Adj Door Mirrors |
| High Level 3rd Brake Light |
| Rear Parking Sensor |
| Twin Sliding Side Doors |
| Offside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Two Positn Moveable Laddr Frame Bulkhead |
| Electric Power Assisted Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3Yr/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £31,255.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £37,506.00 inc VAT |
| P11D Value | £38,795.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 23 Jan 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 1800 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 634 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1243 mm |
| Load Length | 1450 mm |
| Load Volume | 1.8 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.09 M/KWh |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 642 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 634 |
| Spare Tyre | 634 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Starlit Style Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perimetric+Volumetric Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 11kW Bi-Directional 3 Phse Onbrd Chrge | Charging Cable | Included |
|
| Non Skid Wood Floor Trim | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Asymmetrical Glzd Rr Doors+Rr Wiper | Rear Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Berlingo Crew Van
Berlingo Crew Van 1.5 D XL 100PS Enterprise
£387.17
inc VAT p/m