- Home
- Vans
- Citroen
- Dispatch Van
- e-DISPATCH M 100 75kWh Driver 11kW Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH M 100 75kWh Driver 11kW Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£53,951.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-DISPATCH M 100 75kWh Driver 11kW Auto Lease
The Citroen e-DISPATCH M 100 75kWh Driver 11kW Auto showcases advanced electric technology, offering a seamless driving experience with zero emissions. This electric van is equipped with a powerful 136 PS motor and a spacious 5300-litre boot capacity, making it an ideal choice for businesses looking to go green.
Featuring innovative safety and driver assistance systems such as Lane Keep Assist and Blind Spot Monitoring, the Citroen e-DISPATCH ensures a secure and comfortable journey on the road. With a WLTP electric range of up to 230 miles, this van is a reliable companion for daily commutes and business use. Explore more about the Citroen e-DISPATCH M 100 75kWh Driver 11kW Auto on the model page or discover the wider Citroen range here.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| CLOTH UPHOLSTERY |
| ICY WHITE |
| Specification Item |
|---|
| Camera Pack+Connected Navi Pack |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| USB Socket |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| My Citron Drive Plus+Citroen Connect Nav |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Blind Spot Monitoring |
| Advanced Emergency Braking System |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert |
| Lane Keep Assist |
| Perimetric+Volumetric Thatchm 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustable Steering Whl |
| Air Conditioning |
| 11kW On Board Charger Mode 3 |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Driver Seat Rake+Reach+Hight/Lumbr Adjst |
| Front Electric Windows With One Touch |
| Dual Psngr Bench Seat+Foldup Outer Seat |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking and Deadlocking |
| Elctrcly Fldng Htd Dr Mrs-Tmprtr Sn |
| Front And Rear Park Assist |
| Front Fog Lights |
| High Level 3rd Brake Light |
| Twn Unglzd Rear Door Opng To 180 Degree |
| VisioPark 180 Degree Rear Parking Camera |
| Twin Sliding Side Loading Drs - Manual |
| Specification Item |
|---|
| Electronic Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £43,885.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £52,662.00 inc VAT |
| P11D Value | £53,951.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 5300 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2512 mm |
| Load Volume | 5.3 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1210 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range | 288 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 282 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 288 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Phoenix Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Coated Anti-Slip 9mm Wood Fool | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Fixed Sd Wndw-Noise Rdcng Tnntd Gls | Windows/Glass | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van M 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£473.60
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£483.01
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van XL 100 75kWh Driver 11kW Auto
£516.90
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Van
Dispatch Van 2.2 D XL 150 Driver
£442.68
inc VAT p/m