Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Relay Van
35 L3H3 2.2 BlueHDi 140 Enterprise
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£42,671.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen Relay Van 35 L3H3 2.2 BlueHDi 140 Enterprise Lease
The Citroen Relay Van 35 L3H3 2.2 BlueHDi 140 Enterprise offers a versatile and reliable solution for your business needs. With a spacious interior and a powerful 140 PS BlueHDi engine, this van is designed to handle various loads with ease.
Equipped with advanced safety features like Lane Support System, Traffic Sign Recognition, and Advanced Emergency Braking System, the Citroen Relay Van prioritises the well-being of both the driver and cargo. The 6-speed manual transmission ensures smooth shifts and optimal performance.
Discover the Citroen Relay Van 35 L3H3 2.2 BlueHDi 140 Enterprise for lease at competitive rates at Gateway2Lease. Explore the full range of Citroen vans to find the perfect fit for your business requirements.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Trim+Single Stitching Fabric |
| Icy White |
| Specification Item |
|---|
| 5in DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Front Passengers Airbag |
| Lane Keeping Assist |
| Lane Support System |
| Advanced Emergency Braking System |
| Traffic Sign Recognition |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Perimetric+Volumetric Thatchm 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Reach Adjustable Steering Wheel |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Adjstbl Driver Seat Lumbr Adjustm |
| Electric Front Window |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking With Deadlocks |
| Elec/Adjstbl/Heated/Twin Lens/Dr Mirror |
| High Level 3rd Brake Light |
| Twn Unglzd Rear Door Opng To 180 Degree |
| Rear Parking Sensor |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead+Clothes Hook |
| Speed Limiter 56 Mph |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Programme |
| Specification Item |
|---|
| 3Yr/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £34,485.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £41,382.00 inc VAT |
| P11D Value | £42,671.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 15000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 2172 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 15 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1350 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Rear Tyres | 87 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 87 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 165 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 243 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 165 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 30.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.8 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphito Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Interior Upgrade Pack | Option Packs | Included |
|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Easy Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Diamond Black Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| 16in Full Wheel Hub Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| 15in Full Wheel Hub Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All Season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Colour Tchscrn+DAB Radio | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Airbag+Window Airbag | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Blind Spot Asst+Rear Crss Path Detection | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Eco Leather Steering Wheel | Adjustable Steering Column | Included |
|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Body Colour Front Bumper+Blk Skd Plate | External Features | Included |
|
| DAB Radio Antenna | External Features | Included |
|
| 270Degree Rear Opening Doors | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Rearview Camera+Dynamic Gridlines | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Glazed Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Double Leaf Rear Suspension | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph+Speed Lmtr Exclusions | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Relay Van
Relay Van 35 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Enterprise EAT8 Auto
£493.81
inc VAT p/m
Citroen Relay Van
Relay Van 35 Heavy L4H3 2.2 BlueHDi Enterprise
£495.70
inc VAT p/m
Citroen Relay Van
Relay Van 35 Heavy L4H2 2.2 BlueHDi Enterprise
£484.62
inc VAT p/m
Citroen Relay Van
Relay Van 35 L2H2 2.2 BlueHDi 140 Enterprise EAT8 Auto
£485.11
inc VAT p/m