Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Relay Van
e-RELAY 35 Heavy L3H2 EV 110 Enterprise 22kW
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£60,671.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-RELAY 35 Heavy L3H2 EV 110 Enterprise 22kW Lease
The Citroen e-RELAY 35 Heavy L3H2 EV 110 Enterprise 22kW is a cutting-edge electric van designed to meet the demands of modern businesses. With its advanced technology and spacious interior, this Citroen model offers a seamless blend of efficiency and practicality.
Equipped with a powerful 192kW electric motor, the e-RELAY delivers an impressive 279 PS of power, ensuring smooth acceleration and effortless performance. The spacious 13m³ load volume and innovative features make it an ideal choice for businesses looking to reduce their environmental impact without compromising on functionality.
Experience the future of commercial vehicles with the Citroen e-RELAY 35 Heavy L3H2 EV 110 Enterprise 22kW. Explore more about this innovative electric van and discover how it can elevate your business operations. For more details, check out the Citroen Relay Van page.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Trim+Single Stitching Fabric |
| Icy White |
| Specification Item |
|---|
| 7in Colour Tchscrn+DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Front Passengers Airbag |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Lane Support System |
| Lane Keeping Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Perimetric+Volumetric Thatchm 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Reach Adjustable Steering Wheel |
| Automatic Air Conditioning |
| 22KW On Board Charger+Mode 3 Chrg Cable |
| 6Way Adjstbl Driver Seat Lumbr Adjustm |
| Electric Front Window |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking With Deadlocks |
| Elec/Adjstbl/Heated/Twin Lens/Dr Mirror |
| High Level 3rd Brake Light |
| Twn Unglzd Rear Door Opng To 180 Degree |
| Rear Parking Sensor |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead+Clothes Hook |
| Speed Limiter 56 Mph |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Programme |
| Specification Item |
|---|
| 3Yr/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £49,485.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £59,382.00 inc VAT |
| P11D Value | £60,671.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 110 KWh |
| Battery Voltage | 400 V |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emissions Free Range | 235 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Miles / KWh | 2.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 730 KG |
| Power KW | 192.17 |
| Power PS | 278.82 |
| Rear Tyres | 629 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 629 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP Electric City Range | 334 M |
| WLTP Electric Consumption City | 20.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 29.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 235 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphito Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Interior Upgrade Pack | Option Packs | Included |
|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Easy Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| L2 Autonomous Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 15in Full Wheel Hub Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| 16in Full Wheel Hub Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All Season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Airbag+Window Airbag | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| DAB Radio Antenna | External Features | Included |
|
| Wheel Arches Mouldings | External Features | Included |
|
| Body Colour Front Bumper+Blk Skd Plate | External Features | Included |
|
| 270Degree Rear Opening Doors | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Rearview Camera+Dynamic Gridlines | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Glazed Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Double Leaf Rear Suspension | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph+Speed Lmtr Exclusions | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Relay Van
Relay Van 35 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Enterprise EAT8 Auto
£493.81
inc VAT p/m
Citroen Relay Van
Relay Van 35 Heavy L4H3 2.2 BlueHDi Enterprise
£495.70
inc VAT p/m
Citroen Relay Van
Relay Van 35 Heavy L4H2 2.2 BlueHDi Enterprise
£484.62
inc VAT p/m
Citroen Relay Van
Relay Van 35 L2H2 2.2 BlueHDi 140 Enterprise EAT8 Auto
£485.11
inc VAT p/m