- Home
- Vans
- Fiat
- Doblo Crew Van
- E-Doblo XL 100kW 52kWh Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Fiat Doblo Crew Van
E-Doblo XL 100kW 52kWh Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£38,700.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Fiat
Fiat E-Doblo XL 100kW 52kWh Auto Lease
Standout Performance and Practicality: The Fiat E-Doblo XL 100kW 52kWh Auto is a versatile electric van that combines a powerful 100kW motor with a spacious 1800-litre boot capacity. With a range of up to 213 miles, this electric van is ideal for businesses looking for efficiency and eco-friendliness.
Advanced Tech and Safety: Equipped with a range of cutting-edge tech features, including a 10-inch HD touchscreen with Uconnect navigation and Bluetooth connectivity, the E-Doblo XL ensures a connected and safe driving experience. Safety features like lane-keeping assist and advanced emergency braking provide peace of mind on the road.
Experience the Future of Commercial Vehicles: Lease the Fiat E-Doblo XL 100kW 52kWh Auto today and discover a new level of efficiency and sustainability for your business needs. Explore the full Fiat Doblo range for more options.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Grey Seat Trim |
| Gelato White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| AM/FM/USB+2Speakers+2Tweeters |
| 10in HD Clr TuchScrn Uconnect+Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Front/Side/Curtain Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Drivers Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Intelligent Speed Assistance |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking |
| Automatic Activation Hazard Wrng Lgts |
| Specification Item |
|---|
| Height/Reach Adjustable Steering Wheel |
| Manual Air Conditioning |
| 7.4kw on Board Charger |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Rch/Rake/Hgt/Lmbr/Armrest Driver St |
| Elec Operated Frnt Wndws+1Tuch Facility |
| Carpet Floor |
| Three Seat Second Row Bench |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central+DeadLocking |
| Electricaly Adjustable Heated Door Mrrs |
| High Level Third Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rr Drs Opng 180Deg |
| Rear Parking Sensor |
| Twin Sliding Side Door |
| Specification Item |
|---|
| 2 Position Moveable Ladder Frame Bulkhed |
| Electric Power Steering |
| ESC |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £31,255.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £37,506.00 inc VAT |
| P11D Value | £38,700.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 23 Jan 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 1800 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 611 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1270 mm |
| Load Length | 3050 mm |
| Load Volume | 1.8 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 642 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 611 |
| Spare Tyre | 854 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Trim Options | Included |
|
| Volare Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Maestro Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Cinema Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Starlit Style Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Prmtrc Vlumtrc Thatcham Cat1 Aprvd Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| On Board Charger 11KW | Charging Cable | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Asymmetric Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Fiat Doblo Crew Van
Doblo Crew Van XL 1.5 Multijet 100 Start+Stop
No online price