Vehicle images are for illustrative purposes only.
Fiat Doblo Van
L1H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£28,788.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Fiat
Fiat Doblo Van L1H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop Diesel Manual Front Wheel Lease
Fiat Doblo Van L1H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop is a reliable workhorse designed to meet your business needs efficiently and effectively.
Equipped with advanced safety features like Lane Keeping Assist, Driver Attention Alert, and Advanced Emergency Braking, this van ensures a secure driving experience for you and your cargo.
Experience the convenience of the Fiat Doblo Van L1H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop - explore more details and leasing options here.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Grey Seat Cloth Upholstery |
| Gelato White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 2USB Connection+2Speakrs+2Tweeters+AM/FM |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Row1 Side+Curtain Airbag |
| ABS+EBA+EBFD |
| Drivers Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert |
| Advanced Emergency Braking |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Spd Asst Spd Lmt Infrmtn |
| Automatic Activation Hazard Wrng Lgts |
| Lane Keeping Assist |
| Specification Item |
|---|
| Steering Column Adj For Reach And Rake |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| 6Wy Reach/Rake/Hgt/Lmbr Driver Seat |
| Elec Operated Frnt Wndws+1Tuch Facility |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central+DeadLocking |
| Electricaly Adjustable Heated Door Mrrs |
| Rear Parking Sensor |
| Left Side Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| Versatile Full Bulkhead+Load Through Hat |
| Power-Assisted Steering Speed-Sensitive |
| Start Stop System |
| Front Macpherson And Rear Torsion Suspn |
| ESC - Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £22,995.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £27,594.00 inc VAT |
| P11D Value | £28,788.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Jul 2025 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 17 |
| Boot Capacity In Litres | 3300 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 611 |
| Load Height | 1200 mm |
| Load Length | 1817 mm |
| Load Volume | 3.3 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 982 KG |
| Power KW | 69.18 |
| Power PS | 100.38 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 611 |
| Spare Tyre | 854 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP CO2 Combined | 136 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 161 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 136 g/km |
| WLTP MPG Combined | 54.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Maximum | 46 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 54.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Trim Options | Included |
|
| Cinema Black | Metallic Paint | Included |
|
| Volare Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Maestro Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Kit Pack | Option Packs | Included |
|
| Access And Go Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Full Size Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perimetric Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Asymmetric Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| 2 Sliding Door Without Window | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Window In Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Fiat Doblo Van
Doblo Van L2H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop
£286.44
inc VAT p/m
Fiat Doblo Van
Doblo Van M 1.5 M/JT3 100 Primo Start+Stop
No online price
Fiat Doblo Van
Doblo Van M 1.5 M/JT3 130 Plus Start+Stop Auto
No online price
Fiat Doblo Van
Doblo Van XL 1.5 M/JT3 100 Primo Start+Stop
No online price