- Home
- Vans
- Fiat
- E-Scudo Crew Van
- E-Scudo Crew XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Fiat E-Scudo Crew Van
E-Scudo Crew XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 6 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£57,336.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Fiat
Fiat E-Scudo Crew XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto Lease
Discover the Fiat E-Scudo Crew XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto, an innovative electric van designed to meet your business needs with efficiency and style. This model boasts a spacious interior with seating for up to 6 passengers, making it ideal for transporting your team or cargo with ease.
The standout feature of the Fiat E-Scudo Crew XL is its advanced technology, including a powerful 136 PS electric motor paired with a 75 KWh battery capacity, delivering smooth acceleration and a range of up to 230 miles. With government grant eligibility for electric vehicles, this van offers both environmental benefits and cost savings.
Experience the future of commercial driving with the Fiat E-Scudo Crew XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto. Explore more details and lease options for the Fiat E-Scudo range on our Fiat vans page today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curbita Grey |
| Gelato White Solid |
| Specification Item |
|---|
| Camera Pack+Connected Navi |
| Specification Item |
|---|
| 10in HD Touchscreen DAB Radio |
| 2 Speaker + 2 Tweeters + 1 USB |
| AM/FM Radio |
| Uconnect Infotainment+Integrated Nvgtn |
| Specification Item |
|---|
| Front Lateral Airbags |
| ABS+EBA+EBFD+Hill Start Assist |
| Drivers Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking |
| Flank Guard Detection |
| Blind Spot Detection |
| Lane Keeping Assist |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Specification Item |
|---|
| Manual Airconditioning |
| Mode 3 Type 2 Charging Cable 11kW |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| 6Way Rke/Rch/Hgt/Lmbr Armst Adjst Drv St |
| Electrc Frnt Wnds+1Touch Oprtn+Anti Ptch |
| Elec Operated Frnt Wndws+1Tuch Facility |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking+DeadLocking |
| Electrically Adjst Fldng Htd Door Mirror |
| Front And Rear Park Assist |
| Fog Lamps |
| Twin Unglazed Rear Door 180 Degree |
| Visiopark 180 Rear Parking Camera |
| Near Side+Offside Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Toughnd Plstc Blkhead+Polycarbonate |
| Electronic Steering EPS |
| ESC - Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £46,785.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £56,142.00 inc VAT |
| P11D Value | £57,336.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 4000 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1285 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2365 mm |
| Load Volume | 4 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.92 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 6 |
| Payload | 915 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 1285 |
| Spare Tyre | 1285 |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 195 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cinema Black | Metallic Paint | Included |
|
| Colosseo Grey II | Metallic Paint | Included |
|
| Maestro Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Painted Grey Curve Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Sized Spare Wheel+Black Steel Rim | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Coatd Anti Slip Wood Floor+Aluminum Rods | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Removable Towbar+Ball And Hook | Towbars | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Fiat E-Scudo Crew Van
E-Scudo Crew Van M 75kWh 136hp 11kWCh Auto
£723.23
inc VAT p/m
Fiat E-Scudo Crew Van
E-Scudo Crew Van XL 75kWh 136hp 11kWCh Auto
£726.59
inc VAT p/m
Fiat E-Scudo Crew Van
E-Scudo Crew Van M 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
£767.74
inc VAT p/m
Fiat E-Scudo Crew Van
E-Scudo Crew Van M 75kWh 136 Onyx 11kWCh Auto
£901.15
inc VAT p/m