- Home
- Vans
- Ford
- E-Transit Double Cab In
- 425 L3H3 68kWh 269 Trend Nav Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ford E-Transit Double Cab In
425 L3H3 68kWh 269 Trend Nav Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
3 doors, seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£72,239.80
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ford
Ford E-Transit Double Cab In 425 L3H3 68kWh 269 Trend Nav Auto Lease
The Ford E-Transit Double Cab In 425 L3H3 68kWh 269 Trend Nav Auto is an innovative electric commercial vehicle designed for efficiency and practicality. With a powerful 186kW motor and a spacious interior, this model is ideal for businesses looking to go green without compromising on performance.
Featuring advanced safety and security features like Speed Sign Recognition and Lane Keeping Aid, the Ford E-Transit provides a secure driving experience for both passengers and cargo. The 12.4 cubic metres of load volume and 1492kg payload capacity make it a versatile choice for various business needs.
Experience the future of commercial transportation with the Ford E-Transit Double Cab In 425 L3H3 68kWh 269 Trend Nav Auto. Explore more about this electric powerhouse and other Ford models in our range for a seamless transition to sustainable driving.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Fabric Capitol In Ebony/City In Ebony |
| Frozen White |
| Specification Item |
|---|
| 4 Radio Speaker |
| ICE Pack 3 |
| SYNC 4 |
| Navigation Center |
| Specification Item |
|---|
| ABS |
| Pre Collision Assist 2.2 |
| Wrong Way Alert |
| Blind Spot Information System |
| Emergency Assistance |
| Lane Keeping Aid+Warning+Centering Asst |
| Speed Sign Recognition 3 |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Assistance Package 6P |
| Thatcham Categoty 1 Alarm C |
| Specification Item |
|---|
| Rake And Reach Steering Adjustment |
| Automatic Air Conditioner |
| Adaptive Cruise Cntl Ln Cntrng Stop Go |
| 4 Way Drv Hght Adjstr Seat+Lumbar Suprt |
| Power-Operated Front Windows |
| Heated Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Start |
| Dual Pwr Htd Sgnl Mrs+Power Fold |
| 360 Degree Camera |
| Front And Reverse Parking Aid |
| Front Fog Lights |
| Electric Windshield Defroster |
| High Mounted LED Downlight |
| 200 Degree Hinged Rear Cargo Door |
| Kerbside Side Load Doors |
| Specification Item |
|---|
| DCIV Moulded Bulkhead |
| 90kph/56mph Engine Governor |
| Digital Tachograph |
| ESP+HLA+FBS |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £58,735.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £70,482.00 inc VAT |
| P11D Value | £72,239.80 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 19 Jan 2026 |
| Battery Capacity | 68 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 12400 L |
| Emissions Free Range | 176 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 2025 mm |
| Load Length | 2488 mm |
| Load Volume | 12.4 M³ |
| Load Width | 1784 mm |
| Miles / KWh | 2.6 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Payload | 1492 KG |
| Power KW | 185.88 |
| Power PS | 269.69 |
| Rear Tyres | 629 |
| Spare Tyre | 629 |
| Width Between Wheel Arches | 1392 mm |
| WLTP Electric Consumption City | 22.8 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 29.3 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Extra High | 33.1 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption High | 29.1 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Low | 20.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Medium | 24.3 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 176 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Salerno Feeltek in Ebony | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Magnetic | Metallic Paint | Included |
|
| Blue Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Agate Black | Metallic Paint | Included |
|
| Moondust Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Blazer Blue | Solid Paint | Included |
|
| Race Red | Solid Paint | Included |
|
| Grey Matter Premium Paint | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Delete Pack Category B2 | Option Packs | Included |
|
| SVO Blue Light Communication Pack | Option Packs | Included |
|
| Welfare Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Welfare Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 6.5 X 16in Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Tire Kit Repair Service | Wheels + Tyres | Included |
|
| Conventional Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| First Aid Kit | First Aid Kit | Included |
|
| Less Anti Theft System | Vehicle Security | Included |
|
| Reverse Gear Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Perimeter Anti Theft | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 3 Phase Charge Cable | Charging Cable | Included |
|
| Day Night Inside Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Digital Rear View Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Fire Extinguisher Fixing | Interior Options | Included |
|
| Fleet Key | Interior Options | Included |
|
| Conf Int Light/Battery Saver 30 Min | Interior Options | Included |
|
| Rear Power Point Plug | Interior Options | Included |
|
| Console Ashtray | Interior Options | Included |
|
| Smart Acceleration Truncation | Interior Options | Included |
|
| Auxlry Instrmnt Pnl Console 2 DIN Hrzntl | Interior Options | Included |
|
| Cargo Net Kit | Interior Options | Included |
|
| Enhanced Security Replock | Interior Options | Included |
|
| Load Compartment LED Light | Interior Options | Included |
|
| Power Point Plug Level 2 | Interior Options | Included |
|
| Vehicle Integration System | Interior Options | Included |
|
| Pro Power Onboard | Interior Options | Included |
|
| Seat Pack 7 | Seats | Included |
|
| Front Seat Pack 3A | Seats | Included |
|
| Seat Pack2 | Seats - Electric Adjustment Driver only | Included |
|
| Seat Pack 8 | Seats - Heated Front | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Smart Fuse Box | Boxes - storage | Included |
|
| Keyless Entry/Start passive | Central Locking | Included |
|
| Access Ladder | External Features | Included |
|
| SVO Specialist Direct Acess Tyre Carrier | External Features | Included |
|
| Ldspc Hklck Scrty Pk TVL SVO Sng Sd Load | External Features | Included |
|
| Cabn Ddlck Scrty Pack TVL SVO Sngl Sd Ld | External Features | Included |
|
| SVO Scrty Lock Grup Sngl Side Load Doors | External Features | Included |
|
| Ldspc Hklck Scrty Pk TVL SVO Dul Sd Load | External Features | Included |
|
| Cabn Ddlck Scrty Pack TVL SVO Dul Sd Ld | External Features | Included |
|
| SVO Scrty Lock Grup Sngl Side Load Doors | External Features | Included |
|
| SVO Scrty Lock Grup Dual Side Load Doors | External Features | Included |
|
| SVO Scrty Lock Grup Dual Side Load Doors | External Features | Included |
|
| Delivery Grey | External Features | Included |
|
| Battery Charger 2 Ver 2 - 22kW | External Features | Included |
|
| Translinked Rear Washer Or Wiper | Headlamp Washer | Included |
|
| SVO Led Cabin Lighting | Headlamps | Included |
|
| Static Bending Headlamp | Headlamps | Included |
|
| High Intensity Discharge Headlamps | Headlamps | Included |
|
| Front Splash Guards-Mud Flaps | Mudflaps | Included |
|
| 236 Degree Rear Cargo Door | Rear Doors | Included |
|
| High Roof Line | Roof Type | Included |
|
| Sliding 2nd Row R/H Side Window | Side Loading Doors | Included |
|
| Dual Side Load Doors | Side Loading Doors | Included |
|
| Rear Window Protector | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| H8 95AH AGM Battery | Battery | Included |
|
| Charge Cord Electric Battery | Battery | Included |
|
| Dual H8 AGM Batteries | Battery | Included |
|
| 3Phase Charge Cord XL | Battery | Included |
|
| Reduced GVM Rating | Gross Vehicle Weight | Included |
|
| Wiring Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Less Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph 4.0 | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ford E-Transit Double Cab In
E-Transit 425 L3H2 Double Cab In Van 68kWh 269 Trend Nav Auto
£868.39
inc VAT p/m
Ford E-Transit Double Cab In
E-Transit 425 L3H3 Double Cab In Van 89kWh 269 Trend Nav Auto
£981.42
inc VAT p/m
Ford E-Transit Double Cab In
E-Transit 425 L3H2 Double Cab In Van 89kWh 269 Trend Nav Auto
£969.10
inc VAT p/m
Ford E-Transit Double Cab In
E-Transit 425 L3H2 Double Cab In Van 68kWh 184 Trend Nav Auto
£868.70
inc VAT p/m