- Home
- Vans
- Ford
- Explorer Van
- 250kW 77kWh Select Auto AWD
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ford Explorer Van
250kW 77kWh Select Auto AWD
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2027
Doors / Seats
5 doors, seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£45,000.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ford
Ford Explorer Van 250kW 77kWh Select Auto AWD Lease
Experience the Ford Explorer Van 250kW 77kWh Select Auto AWD, a cutting-edge electric van designed for efficiency and power. With its impressive 77kWh battery capacity and 234kW motor, this van delivers a seamless driving experience that's both environmentally friendly and high-performing.
Equipped with advanced safety and driver assistance features like Cross Traffic Alert, Lane Keeping Aid, and Traffic Sign Recognition, the Ford Explorer Van prioritises your safety on the road. The spacious interior with luxurious touches such as heated front seats and dual-zone climate control ensures a comfortable and enjoyable driving experience for both short commutes and long journeys.
Explore the full range of features and capabilities offered by the Ford Explorer Van 250kW 77kWh Select Auto AWD. Discover how this electric van can elevate your driving experience and provide a cost-effective and environmentally conscious solution for your transportation needs. Visit our Ford Explorer Van page for more details.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Partial Sensico Black Onyx |
| Frozen White |
| Specification Item |
|---|
| 19in Aero Abslute Blk+Brght Machined Aly |
| Specification Item |
|---|
| 7Speaker Sound System Incl Soundbar |
| 14.6 SYNC Move Touchscreen |
| Specification Item |
|---|
| Traffic Sign Recgntn+Wrong Way Alert+Nav |
| Cross Traffic Alert+Act Braking/Exit Wrn |
| Lane Keeping Aid +Lane Departure Warning |
| Thatcham Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Dual Zone Electronic Auto Tempr Control |
| Intelligent Adaptive Cruise Cntrl+StopGo |
| 12 Way Pwr Drvrr Seat Memry+Massage Fun |
| Heated Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry+Start |
| Powr Fldg Htd Mrr+Puddle Light+Mmry Func |
| Front And Rear Parking Sensors |
| Blanked Rear Side Glazing |
| Rear View Camera |
| Specification Item |
|---|
| Polymer Bulkhead |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £37,479.17 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £44,975.00 inc VAT |
| P11D Value | £45,000.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 11 May 2026 |
| Battery Capacity | 77 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 1235 L |
| Emissions Free Range | 345 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 774 mm |
| Load Length | 1435 mm |
| Load Volume | 1.235 M³ |
| Load Width | 976 mm |
| Miles / KWh | 4.4 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Payload | 650 KG |
| Power KW | 234.1 |
| Power PS | 339.65 |
| Roof Load Limit | 300 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11 m |
| Width Between Wheel Arches | 1088 mm |
| WLTP Electric Consumption Combined | 16.2 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 345 M |
| WLTP Electric Range Extra High | 264 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Arctic Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Magnetic | Metallic Paint | Included |
|
| Agate Black | Metallic Paint | Included |
|
| Solar Silver | Special Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Travel Pack | Option Packs | Included |
|
| Welfare Pack | Option Packs | Included |
|
| Utility Pack | Option Packs | Included |
|
| Wheel Pack | Option Packs | Included |
|
| Commercial Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Driver Assistance Pack | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Heat Pump | Heaters | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Retractable Towbar | Towbars | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ford Explorer Van
Explorer Van 210kW 79kWh Select Auto RWD
No online price