- Home
- Vans
- Ford
- Transit City Van
- 300 L1H1 56kWh 150ps Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ford Transit City Van
300 L1H1 56kWh 150ps Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2027
Doors / Seats
5 doors, seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£36,557.80
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ford
Ford Transit City Van 300 L1H1 56kWh 150ps Auto Lease
The Ford Transit City Van 300 L1H1 56kWh 150ps Auto is a forward-thinking electric commercial vehicle designed for efficiency and reliability. With a spacious 6000-litre boot capacity and a payload of 1085kg, this van offers ample room for all your cargo needs.
Equipped with a powerful 150ps motor and a single gear transmission, the Transit City Van delivers smooth and responsive performance. The WLTP Electric Range of 157.8 miles ensures that you can cover long distances with ease, making it an ideal choice for urban deliveries and business operations.
Experience the future of commercial transportation with the Ford Transit City Van 300 L1H1 56kWh 150ps Auto. Explore more details about this innovative van on the Ford Transit City Van page and discover the full range of Ford commercial vehicles for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Domino Cloth Trim |
| Frozen White |
| Specification Item |
|---|
| 2 Unit USB Interface |
| 7in Cluster |
| 2 Radio Speaker |
| Specification Item |
|---|
| Driver Airbag |
| Passenger Airbag |
| Electric Parking Brake |
| Safety Vest |
| Automatic Emergency Brake |
| Electro Hydraulic Braking Assist |
| Speed Sign Recognition |
| Emergency Call Button |
| Perimeter Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Fixed Steering Column |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Adaptive Speed Control |
| 6 Way Manual Adjuster Driver Seat |
| One Touch Down Power Front Windows |
| Heated Driver Seats |
| Specification Item |
|---|
| Power Door Locks |
| Elec Adjstbl Mnl Fldng Non Htd Mirrors |
| Front+Rear Parking Aid |
| High Mounted Stop Lamp |
| 180 Degree Hinged Rear Cargo Door |
| Fixed Rear View Camera |
| Low Roof Line |
| Kerbside Side Load Doors |
| Specification Item |
|---|
| 3years/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £29,000.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £34,800.00 inc VAT |
| P11D Value | £36,557.80 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 14 Apr 2026 |
| Boot Capacity In Litres | 6000 L |
| Emissions Free Range | 157.8 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 634 |
| Load Height | 1456 mm |
| Load Length | 2770 mm |
| Load Volume | 6 M³ |
| Load Width | 1740 mm |
| Miles / KWh | 2.8 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Payload | 1085 KG |
| Power KW | 103.42 |
| Power PS | 150.06 |
| Rear Tyres | 634 |
| Width Between Wheel Arches | 1300 mm |
| WLTP Electric City Range | 236.7 M |
| WLTP Electric Consumption City | 24.95 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 38.3 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 157.8 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Black Panther Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Blue Panther Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Ingot Silver Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| SVO Broom Yellow | Special Paint | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ford Transit City Van
Transit City 330 L3H2 56kWh 150ps Auto
No online price