- Home
- Vans
- Ford
- Transit Courier
- E-Transit 100kW 46kWh Limited Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ford Transit Courier
E-Transit 100kW 46kWh Limited Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£35,300.20
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ford
Ford Transit Courier E-Transit 100kW 46kWh Limited Auto Lease
Introducing the Ford Transit Courier E-Transit 100kW 46kWh Limited Auto, a standout electric van designed for efficiency and performance. With a 46kWh battery capacity and 136 PS power output, this model is perfect for urban deliveries and daily commutes.
Equipped with a range of safety features including airbags, ABS, lane-keeping assistance, and intelligent speed assist, the Ford Transit Courier E-Transit ensures a secure driving experience. The 2.9m³ load volume and 683kg payload capacity make it a versatile option for business needs.
Experience the future of electric vehicles with the Ford Transit Courier E-Transit 100kW 46kWh Limited Auto. Explore more about this innovative electric van and browse the full range of Ford Transit Courier models for your next fleet upgrade.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Insert Urban Grey/Bolster Black Onyx |
| Frozen White |
| Specification Item |
|---|
| 12in Touchscreen Display |
| 4 Front Speekers |
| Ice Pack2 - Sync 4 |
| 2 Front USB Connectors |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Left+Right Curtain Airbag |
| Driver+Passenger Seat Side Airbag |
| ABS |
| Driver Airbag |
| Passenger Airbag |
| Pre Colsn+Pedestrian+Cyclist Dtctn |
| Driver Alert |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping System |
| Intelligent Speed Assist |
| Specification Item |
|---|
| Tilting/Telescoping Steering Wheel |
| Climate Control Automatic |
| Cruise Control |
| 6 Way Driver Manual Seat Adjustable |
| One Tch Up/Dwn Pwr Frnt Wndw |
| Heated Driver Seats |
| Specification Item |
|---|
| Power Door Deadlock |
| Power Adjusted+Heated Mirror |
| Parking Pack |
| Front Fog Lamps |
| Reverse Parking Aid |
| Digital Rear View Camera |
| Left Single Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead |
| Electric Power Steering |
| Traction Control+ESC |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £28,000.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £33,600.00 inc VAT |
| P11D Value | £35,300.20 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 06 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 46 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 2900 L |
| Emissions Free Range | 201 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 868 |
| Load Height | 1262 mm |
| Load Length | 1802 mm |
| Load Volume | 2.9 M³ |
| Load Width | 1535 mm |
| Miles / KWh | 4.4 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Payload | 683 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 868 |
| Spare Tyre | 854 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.7 m |
| WLTP Electric Consumption Combined | 17.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 201 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Agate Black | Metallic Paint | Included |
|
| Solar Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Cactus Gray | Solid Paint | Included |
|
| Fantastic Red | Special Paint | Included |
|
| Digital Aqua Blue | Special Paint | Included |
|
| Bursting Green | Special Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Driver Door Anti Pick Lock Pack 1 | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack 3 | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack 3+Window | Option Packs | Included |
|
| Hook Lock Security Pack3 Sngl Sd Ld Dr | Option Packs | Included |
|
| Slam Handle Auto Lock Pk 2 Sngl Sldng Dr | Option Packs | Included |
|
| Armour Shell Security Pk 4 Sngl Sd Ld Dr | Option Packs | Included |
|
| Hook Lock Security Pack3 Dual Sliding Dr | Option Packs | Included |
|
| Slam Handle Auto Lock Pk 2 Dual Sldng Dr | Option Packs | Included |
|
| Armour Shell Security Pk 4 Dual Sldng Dr | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 5 Spk in Abslt Blk/Machnd Fns 17in Aly | Alloy Wheels | Included |
|
| 16in Mini Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Driver Assistance Pack+Navigation | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Volumetric Alarm Thatcham Category 1 | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 3 Phase Charge Cable | Charging Cable | Included |
|
| Rubber Load Floor Cover | Interior Options | Included |
|
| LED Load Compartment Light | Interior Options | Included |
|
| Pro Power Onboard 400W 230V AC | Interior Options | Included |
|
| Cargo Stowage Rail Mid Position | Interior Options | Included |
|
| Ply Wood Slip Resistant Coated Load Flr | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Multi Stage Vehicle Option | External Features | Included |
|
| Front+Rear Mud Flaps | Mudflaps | Included |
|
| Dual Sliding Doors | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Tow Bar | Towbars | Included |
|
| Rear Window Wiper Defroster | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Full Steel Bulkhead + Window | Bulkheads | Included |
|
| 113KPH/70MPH Engine Governor | Engine Options | Included |
|
| 120KPH/75MPH Engine Governor | Engine Options | Included |
|
| 120KPH/75MPH Permanent Engine Governor | Engine Options | Included |
|
| 100KPH/62MPH Engine Governor | Engine Options | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ford Transit Courier
Transit Courier 1.5 100 EcoBlue Limited
No online price
Ford Transit Courier
E-Transit Courier 100kW 46kWh Trend Auto
No online price
Ford Transit Courier
Transit Courier 1.0 125 EcoBoost Active
No online price
Ford Transit Courier
Transit Courier 1.0 125 EcoBoost Leader Auto
No online price