- Home
- Vans
- Maxus
- Deliver 9 Van
- 2.0 Tdci 150ps Lux Lxh FWD
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Maxus Deliver 9 Van
2.0 Tdci 150ps Lux Lxh FWD
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2024
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£40,320.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Maxus
Maxus Deliver 9 Van 2.0 Tdci 150ps Lux Lxh FWD Lease
The Maxus Deliver 9 Van 2.0 Tdci 150ps Lux Lxh FWD is a versatile commercial vehicle designed for practicality and efficiency. With a powerful 150ps engine and a manual transmission, this van delivers reliable performance for your business needs.
Featuring a spacious interior with comfortable cloth upholstery and a range of safety features including airbags, lane departure warning, and blind-spot detection, the Maxus Deliver 9 Van prioritises driver and passenger safety on the road. With convenient features like cruise control, electric front windows, and smart keyless start, this van ensures a comfortable and secure driving experience.
Explore the Maxus Deliver 9 Van 2.0 Tdci 150ps Lux Lxh FWD at Gateway2Lease and discover competitive lease deals on this reliable commercial vehicle. With a generous payload capacity, ample load volume, and advanced safety technologies, the Maxus Deliver 9 Van is the ideal choice for businesses looking for a dependable and efficient workhorse. Take a closer look at the Maxus Deliver 9 Van and explore the full range of Maxus models for your commercial fleet.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Cloth Upholstery |
| White |
| Specification Item |
|---|
| DAB |
| Touch Screen 12.3inch+MP5 |
| 4 Speakers |
| USB |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| 6 Airbags Front+Side+Curtain |
| Driver Airbag |
| Front Passenger Airbag |
| Adjustable Overspeed Warning |
| LDW Lane Departure Warning |
| Traffic Sign Recognition |
| Blind Spot Detection |
| Auto Emergency Braking System |
| Forward Collision Warning |
| Lane Keeping Assist System |
| Seat Blets Reminder System |
| Lane Change Assist System |
| Driver Fatigue Monitoring+Warning System |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control |
| 8-Direction Adjstble Driver Seats |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| 2 Smart Keys+Keyless Start |
| Electric Heated Exterior Mirrors |
| Front+Rear Parking Sensors |
| Front Fog Lamps |
| Rear View Camera |
| Single Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead |
| Electric Power Steering |
| Engine Start+Stop |
| ESP+EBA+HHC |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £32,550.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £39,060.00 inc VAT |
| P11D Value | £40,320.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Mar 2026 |
| Boot Capacity In Litres | 12900 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 2112 mm |
| Load Length | 3413 mm |
| Load Volume | 12.9 M³ |
| Load Width | 1800 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1170 KG |
| Power KW | 103.42 |
| Power PS | 150.06 |
| Rear Tyres | 629 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 6.7 m |
| Width Between Wheel Arches | 1366 mm |
| WLTP CO2 Combined | 246 |
| WLTP CO2 Extra High | 275 |
| WLTP CO2 High | 214 |
| WLTP CO2 Low | 274 |
| WLTP CO2 Medium | 225 |
| WLTP MPG Combined | 31.5 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 28.2 MPG |
| WLTP MPG High | 35.5 MPG |
| WLTP MPG Low | 28.2 MPG |
| WLTP MPG Medium | 35.5 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Brown | Metallic Paint | Included |
|
| Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Convenience Pack 2 | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Dual Sliding Side Doors | Side Loading Doors | Included |
|
| Towing Interface | Towbars | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Maxus Deliver 9 Van
Deliver 9 2.0 Tdci 150ps Lux LH FWD
£564.16
inc VAT p/m
Maxus Deliver 9 Van
Deliver 9 2.0 Tdci 150ps Lux LH RWD
£591.24
inc VAT p/m
Maxus Deliver 9 Van
Deliver 9 2.0 Tdci 150ps Lux Lxh RWD
£619.42
inc VAT p/m
Maxus Deliver 9 Van
Deliver 9 2.0 Tdci 150ps Lxh FWD
£594.59
inc VAT p/m