- Home
- Vans
- Maxus
- eDELIVER 9
- MH 150kW 88kWh
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Maxus eDELIVER 9
MH 150kW 88kWh
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2024
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£63,420.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Maxus
Maxus eDELIVER 9 MH 150kW 88kWh Electric Automatic Front Wheel Lease
Maxus eDELIVER 9 MH 150kW 88kWh is a cutting-edge electric van that combines impressive power with eco-friendly efficiency. With a spacious interior, advanced safety features, and innovative technology, this model is designed to meet the demands of modern businesses.
Equipped with a powerful 140kW (204PS) electric motor, the eDELIVER 9 delivers a smooth and quiet driving experience. The 88kWh battery capacity offers a substantial range, making it suitable for various commercial applications.
Experience the future of electric mobility with the Maxus eDELIVER 9. Discover more electric vehicles in the Maxus range and take your business to the next level.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Cloth Upholstery |
| White |
| Specification Item |
|---|
| 6.5Jx16in Alloys |
| Specification Item |
|---|
| DAB |
| 12.3in Touch Screen With MP5 |
| 4 Speakers |
| USB |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| 6 Airbags Front+Side+Curtain |
| Driver Airbag |
| Front Passenger Airbag |
| Lane Change Assist System |
| Speed Limit Information |
| Auto Emergency Braking System |
| Lane Keeping Assist System |
| Door Open Warning System |
| Safety Belt Reminder |
| Adjustable Overspeed Warning |
| Blind Spot Detection |
| Driver Monitoring System |
| Lane Departure Warning System |
| Specification Item |
|---|
| Charging Wire Mode 3 Three Phase |
| Full Speed ACC |
| Power Front Windows One Click Up Down |
| Specification Item |
|---|
| 2 Smart Keys+Keyless Start |
| Power Heated Exterior Mirrors |
| Front Fog Lights |
| Rear View Camera |
| Single Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| ESP+EBA+HHC |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £51,800.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £62,160.00 inc VAT |
| P11D Value | £63,420.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 22 Jan 2026 |
| Battery Capacity | 88 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 9700 L |
| Emissions Free Range | 178 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 1802 mm |
| Load Length | 3019 mm |
| Load Volume | 9.7 M³ |
| Load Width | 1800 mm |
| Miles / KWh | 2.3 M/KWh |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1040 KG |
| Power KW | 140.46 |
| Power PS | 203.79 |
| Rear Tyres | 629 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 13.4 m |
| Width Between Wheel Arches | 1366 mm |
| WLTP Electric City Range | 238.4 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 238.4 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 238.4 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 30.8 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 30.8 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 178.2 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 178.2 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 178.2 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Brown | Metallic Paint | Included |
|
| Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Black | Metallic Paint | Included |
|
| Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 22kw AC Charger+DCDC | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Dual Sliding Side Doors | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Maxus eDELIVER 9
eDELIVER 9 Crew Van Lxh 150kW 77kWh
£900.64
inc VAT p/m
Maxus eDELIVER 9
eDELIVER 9 Crew Van Lxh 150kW 77kWh 22kW
£923.10
inc VAT p/m
Maxus eDELIVER 9
eDELIVER 9 Lxh 150kW 88.55kWh
£869.94
inc VAT p/m
Maxus eDELIVER 9
eDELIVER 9 Lxh 150kW 88.55kWh 22kW
£892.40
inc VAT p/m