- Home
- Vans
- Nissan
- Interstar Dropside
- F35 L3 2.0 dCi 150 Acenta
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Nissan Interstar Dropside
F35 L3 2.0 dCi 150 Acenta
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2025
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£44,328.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Nissan
Nissan Interstar Dropside F35 L3 2.0 dCi 150 Acenta Lease
The Nissan Interstar Dropside F35 L3 2.0 dCi 150 Acenta combines practicality with power, making it an ideal choice for businesses needing a versatile vehicle. With a 150 PS diesel engine and a manual transmission, this front-wheel-drive van offers a reliable and efficient driving experience.
Featuring various safety and security features such as Anti-lock Brakes, Driver and Passenger Airbags, Lane Departure Warning, and more, the Interstar Dropside prioritises driver and cargo safety. The interior is designed for comfort and convenience, with adjustable steering, air conditioning, cruise control, and electric windows.
Explore the Nissan Interstar Dropside F35 L3 2.0 dCi 150 Acenta's range of audio and communication options, safety features, and mechanical specifications. With a focus on functionality and performance, this van is a reliable partner for your business needs. Discover more about the Nissan Interstar range and leasing options at Nissan Interstar Dropside.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Dark Grey Cloth |
| Agave Blue |
| Grey Urban |
| Red |
| Mineral white |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 10.1 Touchscreen With Media Centre |
| USB Socket+AUX Port |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS + EBD |
| Drivers Airbag |
| Insurance Approved Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Distance Warning In TFT Cluster |
| Trailer Sway Assistant |
| Driver Drowsiness And Attention Warning |
| Lane Departure Warning+Lane Keeping Asst |
| Automatic Forward Emergency Brakng Systm |
| Thatcham Alarm System |
| Specification Item |
|---|
| Steering Wheel Reach + Rake Adjustment |
| Front Manual AC |
| Intelligent Cruise Control |
| Longitudinal+Height+Back Adjstbe Dr St |
| Front Power Window With One Touch |
| Specification Item |
|---|
| Radio Frequency Remote Central Locking |
| Electric Heated Door Mirrors |
| LED Front Fog Lights |
| Rear View Camera |
| Specification Item |
|---|
| Glazed Bulkhead |
| ESP |
| Specification Item |
|---|
| 5 Years/100 Kmiles |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £36,940.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £44,328.00 inc VAT |
| P11D Value | £44,328.00 |
| Insurance Group | 39 |
| Date of Introduction | 01 Jul 2025 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 20 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 94 |
| Load Length | 3774 mm |
| Load Width | 2013 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1439 KG |
| Power KW | 103.42 |
| Power PS | 150.06 |
| Rear Tyres | 94 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.6 m |
| WLTP CO2 Combined | 238 |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 238 g/km |
| WLTP CO2 Extra High Minimum | 304 g/km |
| WLTP CO2 High Minimum | 201 g/km |
| WLTP CO2 Low Minimum | 212 g/km |
| WLTP CO2 Medium Minimum | 195 g/km |
| WLTP MPG Combined Minimum | 31 MPG |
| WLTP MPG Extra High Minimum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG High Minimum | 37.2 MPG |
| WLTP MPG Low Minimum | 34.9 MPG |
| WLTP MPG Medium Minimum | 38.2 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Black | Metallic Paint | Included |
|
| Blue Grey | Metallic Paint | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Nissan Interstar Dropside
Interstar Double Cab Dropside F35 L3 2.0 dCi 170 Acenta Auto
£533.04
inc VAT p/m
Nissan Interstar Dropside
Interstar Dropside F35 L3 2.0 dCi 170 Acenta Auto
£513.96
inc VAT p/m
Nissan Interstar Dropside
Interstar Dropside F35 L2 2.0 dCi 170 Acenta Auto
£504.20
inc VAT p/m
Nissan Interstar Dropside
Interstar Double Cab Dropside F35 L3 2.0 dCi 150 Acenta
£496.70
inc VAT p/m