- Home
- Vans
- Nissan
- Interstar Panel Van
- INTERSTAR-e F35 L3H2 105 87kWh Acenta Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Nissan Interstar Panel Van
INTERSTAR-e F35 L3H2 105 87kWh Acenta Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2025
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£52,788.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Nissan
Nissan Interstar Panel Van INTERSTAR-e F35 L3H2 105 87kWh Acenta Auto Lease
Nissan Interstar Panel Van INTERSTAR-e F35 L3H2 105 87kWh Acenta Auto: Experience the future of electric motoring with the advanced Nissan Interstar Panel Van INTERSTAR-e. Boasting a powerful 143 PS electric motor and a spacious cabin, this van is designed to meet your business needs with efficiency and eco-friendliness.
Equipped with a massive 87 kWh battery capacity and a WLTP electric range of 257 miles, the INTERSTAR-e offers emission-free driving for your daily operations. With a load volume of 13 cubic meters and innovative features like intelligent cruise control and rear parking sensors, this van ensures a smooth and safe driving experience.
Discover the cutting-edge Nissan Interstar Panel Van INTERSTAR-e F35 L3H2 105 87kWh Acenta Auto and explore its full range of capabilities. For more details, visit our Nissan Interstar Panel Van page and browse through the entire Nissan van range for a seamless transition to electric mobility.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Dark Grey Cloth |
| Mineral white |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 10.1 Touchscreen With Media Centre |
| AUX And USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS + EBD |
| Drivers Airbag |
| Insurance Approved Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Distance Warning In TFT Cluster |
| Trailer Sway Assistant |
| Driver Drowsiness And Attention Warning |
| Lane Departure Warning System |
| Lane Keep Assist |
| Automatic Forward Emergency Brakng Systm |
| Thatcham Alarm System |
| Specification Item |
|---|
| Steering Wheel Reach + Rake Adjustment |
| Front Manual AC |
| Cable Mode 3 Type 2- 6.5M |
| Intelligent Cruise Control |
| Lngtudnl+Bckrst Hgt Adj Drivers Seat |
| Electric Front Windows One Touch |
| Specification Item |
|---|
| Radio Frequency Remote Central Locking |
| Electric Heated Door Mirrors |
| LED Front Fog Lights |
| Unglazed 180 Degree Rear French Doors |
| Rear Parking Sensor |
| Left Side Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead |
| ESP |
| Specification Item |
|---|
| 5 Yr/100000 Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £43,990.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £52,788.00 inc VAT |
| P11D Value | £52,788.00 |
| Insurance Group | 39 |
| Date of Introduction | 01 Jul 2025 |
| Battery Capacity | 87 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emissions Free Range | 257 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 94 |
| Load Height | 1885 mm |
| Load Length | 3855 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1789 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Power KW | 98.53 |
| Power PS | 142.96 |
| Rear Tyres | 94 |
| Roof Load Limit | 200 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.6 m |
| Width Between Wheel Arches | 1380 mm |
| WLTP Electric City Range | 380 M |
| WLTP Electric Consumption City | 16.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 24.8 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 257 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Blue Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Black | Metallic Paint | Included |
|
| Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Red | Solid Paint | Included |
|
| Grey Urban | Solid Paint | Included |
|
| Agave Blue | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Right Side Sliding Door | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Nissan Interstar Panel Van
INTERSTAR-e Van F40 L3H2 105 87kWh Tekna Auto
£529.81
inc VAT p/m
Nissan Interstar Panel Van
INTERSTAR-e Van F40 L2H2 105 87kWh Tekna Auto
£520.43
inc VAT p/m
Nissan Interstar Panel Van
INTERSTAR-e Van F40 L3H2 105 87kWh Acenta Auto
£516.13
inc VAT p/m
Nissan Interstar Panel Van
INTERSTAR-e Van F35 L3H2 105 87kWh Tekna Auto
£517.82
inc VAT p/m