- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Chassis Cab
- 335 L3H1 2.2 BlueHDi 140 Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Chassis Cab
335 L3H1 2.2 BlueHDi 140 Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£38,778.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Chassis Cab 335 L3H1 2.2 BlueHDi 140 Professional Lease
The Peugeot Boxer Chassis Cab 335 L3H1 2.2 BlueHDi 140 Professional is a reliable and versatile commercial vehicle designed to meet your business needs with efficiency and practicality. Whether you're transporting goods or equipment, this model offers a spacious cargo area and a powerful 140 PS BlueHDi diesel engine to get the job done.
Featuring a range of safety and security features such as ABS, airbags, lane keeping assist, and advanced emergency braking, the Peugeot Boxer provides peace of mind on the road. With its ergonomic interior design, air conditioning, cruise control, and electric windows, this vehicle ensures a comfortable and productive driving experience for you and your passengers.
Explore the Peugeot Boxer Chassis Cab 335 L3H1 2.2 BlueHDi 140 Professional for lease to elevate your business operations. For more information, browse our Peugeot Boxer Chassis Cab range and discover the full lineup of Peugeot commercial vehicles to suit your specific requirements.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in Colour Screen+DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Autmtc Actvtn Hazard Wrng Lgts Mjr Dcltn |
| Traffic Sign Recognition |
| Autmtc Dr Unlckng In Evnt Of AEBS Actvtn |
| Lane Keeping Assist |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Reach Adjustable Steering Column |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Variable Speed Limiter |
| 6 Way Driver Seat Adjustment With Lumbar |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking Deadlocks |
| Twin Lens Dr Mr Elc Adj-Htd Upper Mirror |
| Higl Level Third Brake Light |
| Rear Parking Camera |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £31,245.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £37,494.00 inc VAT |
| P11D Value | £38,778.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 31 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1715 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Rear Tyres | 87 |
| Spare Tyre | 854 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 169 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 306 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 169 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB Radio | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Single Passenger Seat | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Folding Exterior Mirror | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| External Rr View Mrr For Body Size Kit | External Features | Included |
|
| Electrical Loom Extension 1500mm | External Features | Included |
|
| Loose Rear Tail Lights Ready For Assmbly | External Features | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Oversized Rear Suspensions | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 335 L3H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi Professional Auto Start+Stop
£702.60
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 435 Heavy L3H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi Professional
£674.42
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 435 Heavy L2H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi Professional
£666.91
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 335 L2H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi 140 Professional
£657.66
inc VAT p/m