- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Crew Cab
- 435 Heavy L3H1 Crewcab 2.2 BlueHDi Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Crew Cab
435 Heavy L3H1 Crewcab 2.2 BlueHDi Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 7 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£40,938.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Crew Cab 435H L3H1 Crewcab 2.2 BlueHDi 140 Professional Lease
The Peugeot Boxer Crew Cab 435H L3H1 Crewcab 2.2 BlueHDi 140 Professional is a versatile and practical van designed to meet the demands of modern business needs. With a spacious interior and advanced safety features, this Peugeot model ensures a comfortable and secure driving experience for you and your crew.
Equipped with a powerful 140 PS 2.2 BlueHDi diesel engine and a smooth 6-speed manual transmission, the Peugeot Boxer Crew Cab delivers reliable performance and efficiency for your daily tasks. The van's impressive payload capacity and flexible seating arrangement make it ideal for transporting both passengers and cargo with ease.
Experience the convenience and functionality of the Peugeot Boxer Crew Cab 435H L3H1 Crewcab 2.2 BlueHDi 140 Professional today. Explore more details about this model and the entire Peugeot range on our model page or discover other Peugeot vans on our Peugeot range page.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in Colour Screen+DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Variable Speed Limiter |
| 6 Way Driver Seat Adjustment With Lumbar |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking Deadlocks |
| Twin Lens Dr Mr Elc Adj-Htd Upper Mirror |
| Front Fog Lights |
| Higl Level Third Brake Light |
| Rear Parking Camera |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £33,045.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £39,654.00 inc VAT |
| P11D Value | £40,938.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 31 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1460 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Rear Tyres | 87 |
| Spare Tyre | 854 |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 169 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 306 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 169 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB/FM/AM | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Single Passenger Seat | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Folding Exterior Mirror | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| External Rr View Mrr For Body Size Kit | External Features | Included |
|
| Loose Rear Tail Lights Ready For Assmbly | External Features | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Oversized Rear Suspensions | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Partner Van
Partner Van 1.5 BlueHDi 100 Professional Plus
£252.30
inc VAT p/m
Peugeot 5008 Suv
5008 Suv 1.2 Hybrid 145 GT Premium e-DSC6
£297.30
inc VAT p/m
Peugeot 5008 Suv
5008 Suv 1.2 Hybrid 145 GT e-DSC6
£292.37
inc VAT p/m
Peugeot 2008 Suv
2008 Suv 1.2 PureTech 130 GT EAT8
£226.74
inc VAT p/m