- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Dropside Crew Cab
- 335 Heavy L3 Dropside Crew Cab 2.2 BlueHDi Profess
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Dropside Crew Cab
335 Heavy L3 Dropside Crew Cab 2.2 BlueHDi Profess
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 7 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£44,178.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Dropside Crew Cab 335 Heavy L3 Dropside Crew Cab 2.2 BlueHDi Profess Lease
The Peugeot Boxer Dropside Crew Cab 335 Heavy L3 Dropside Crew Cab 2.2 BlueHDi Profess is a versatile commercial vehicle designed to meet the demands of cargo transportation with ease and efficiency. With a robust 2.2 BlueHDi diesel engine delivering 140 PS, this model ensures reliable performance for your business needs.
Featuring a spacious interior with seating for up to 7 passengers, this Peugeot Boxer variant offers practicality and comfort for long journeys. Safety is paramount with a range of advanced features including lane-keeping assist, advanced emergency braking, and intelligent speed assist to keep you and your passengers secure on the road.
Explore the full range of Peugeot vans to find the perfect commercial vehicle for your business requirements. Contact us today to learn more about leasing options and experience the efficiency and reliability of the Peugeot Boxer Dropside Crew Cab 335 Heavy L3 Dropside Crew Cab 2.2 BlueHDi Profess.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in Colour Screen+DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Reach Adjustable Steering Column |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Variable Speed Limiter |
| 6 Way Driver Seat Adjustment With Lumbar |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking Deadlocks |
| Twin Lens Dr Mr Elc Adj-Htd Upper Mirror |
| Higl Level Third Brake Light |
| Rear View Camera |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £35,745.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £42,894.00 inc VAT |
| P11D Value | £44,178.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 31 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 985 mm |
| Load Length | 2398 mm |
| Load Width | 2034 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1290 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Rear Tyres | 87 |
| Spare Tyre | 87 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| WLTP CO2 Combined | 169 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 306 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 169 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB/FM/AM | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Single Passenger Seat | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Folding Exterior Mirror | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Partner Van
Partner Van 1.5 BlueHDi 100 Professional Plus
£252.30
inc VAT p/m
Peugeot 5008 Suv
5008 Suv 1.2 Hybrid 145 GT Premium e-DSC6
£297.30
inc VAT p/m
Peugeot 5008 Suv
5008 Suv 1.2 Hybrid 145 GT e-DSC6
£292.37
inc VAT p/m
Peugeot 2008 Suv
2008 Suv 1.2 PureTech 130 GT EAT8
£226.74
inc VAT p/m