- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Dropside
- 335 L3 Dropside 2.2 BlueHDi 140 Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Dropside
335 L3 Dropside 2.2 BlueHDi 140 Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£42,018.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Dropside 335 L3 Dropside 2.2 BlueHDi 140 Professional Lease
The Peugeot Boxer Dropside 335 L3 Dropside 2.2 BlueHDi 140 Professional is a versatile and practical commercial vehicle designed to meet the demands of your business. With its efficient 2.2 BlueHDi 140 diesel engine, manual transmission, and front-wheel drive, this Peugeot Boxer variant offers reliable performance and excellent fuel economy for your daily operations.
Featuring a spacious load area with impressive dimensions, including a load length of 3833mm, load width of 2034mm, and a payload capacity of 1475 KG, the Boxer Dropside is ready to tackle your toughest tasks with ease. Whether you need to transport equipment, materials, or goods, this Peugeot model provides the space and capability you need to get the job done efficiently.
Experience the convenience and functionality of the Peugeot Boxer Dropside 335 L3 Dropside 2.2 BlueHDi 140 Professional today. Explore more about this commercial vehicle and the full range of Peugeot vans here to find the perfect solution for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in Colour Screen+DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Autmtc Actvtn Hazard Wrng Lgts Mjr Dcltn |
| Intelligent Speed Assist |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Reach Adjustable Steering Column |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Variable Speed Limiter |
| 6 Way Driver Seat Adjustment With Lumbar |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking Deadlocks |
| Twin Lens Dr Mr Elc Adj-Htd Upper Mirror |
| Higl Level Third Brake Light |
| Rear View Camera |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £33,945.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £40,734.00 inc VAT |
| P11D Value | £42,018.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 31 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 985 mm |
| Load Length | 3833 mm |
| Load Width | 2034 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1475 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Rear Tyres | 87 |
| Spare Tyre | 854 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| WLTP CO2 Combined | 169 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 306 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 169 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB Radio | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Folding Exterior Mirror | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Dropside
Boxer 435 Heavy L4 Dropside 2.2 BlueHDi Professional
£725.71
inc VAT p/m