Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Van
435 Heavy L3H2 2.2 BlueHDi Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£42,234.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Van 435 Heavy L3H2 2.2 BlueHDi Professional Lease
The Peugeot Boxer Van 435 Heavy L3H2 2.2 BlueHDi Professional is a versatile and reliable commercial vehicle designed to meet the demands of businesses. With a spacious cargo area and advanced safety features, this van is the perfect partner for your day-to-day operations.
Equipped with a powerful 140 PS 2.2 BlueHDi diesel engine and a 6-speed manual transmission, the Peugeot Boxer Van delivers a smooth and efficient driving experience. It offers a generous payload capacity of 1335 kg and a large load volume of 13 cubic metres, making it ideal for transporting goods of all sizes.
Experience the convenience of features like air conditioning, cruise control, and rear parking sensors that enhance comfort and safety on the road. For businesses looking for a dependable workhorse, the Peugeot Boxer Van 435 Heavy L3H2 2.2 BlueHDi Professional is the perfect choice. Explore more details about the Peugeot Boxer Van and discover the full range of Peugeot vans to find the best fit for your needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Lane Keeping Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Front Electric Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Elec Adj+Heated Twin Lens Door Mirrors |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rear Doors |
| Rear Parking Sensors |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £34,125.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £40,950.00 inc VAT |
| P11D Value | £42,234.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1335 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 629 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 629 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 165 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 247 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 165 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 30.1 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.8 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Interior Upgrade Pack | Option Packs | Included |
|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Easy Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Air Bags+Window Air Bags | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Blnd Spt Asst+Rear Crss Path Detection | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Eco Leather Steering Wheel | Steering Wheels | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Full Wheel Hub Caps | External Features | Included |
|
| Wheel Arches Mouldings | External Features | Included |
|
| Body Colour Front Bumper+Blk Skid Plate | External Features | Included |
|
| DAB Rdio Antna Intgrted Rght Extrnl Mr | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Rear View Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Glazed Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter 62mph | Engine Options | Included |
|
| Double Leaf Rear Suspension | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Van
e-BOXER Van 435 L3H2 Electric 110kWh Professional
£632.29
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 435 Heavy L4H3 2.2 BlueHDi Professional
£488.10
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional EAT8 Start+Stop
£488.53
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 435 Heavy L4H2 2.2 BlueHDi Professional
£478.96
inc VAT p/m