Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Van
e-BOXER 440 L3H3 Electric 22kW 110kWh Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£62,610.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Van e-BOXER 440 L3H3 Electric 22kW 110kWh Professional Lease
The Peugeot Boxer Van e-BOXER 440 L3H3 Electric 22kW 110kWh Professional is a forward-thinking commercial vehicle that combines practicality with eco-friendly technology. With a powerful 279PS electric motor and a massive 110kWh battery capacity, this van offers an emission-free driving range of 254 miles. Experience the future of transportation with the Peugeot Boxer Van that redefines efficiency and sustainability in the commercial sector.
Equipped with advanced safety features like Intelligent Speed Assist, Lane Keeping Assist, and Advanced Emergency Braking System, the e-BOXER 440 L3H3 ensures a secure and comfortable driving experience for both the driver and cargo. The spacious interior, automatic air conditioning, and smart tachograph make every journey effortless and productive. Discover the unmatched versatility and technology of this electric van at Peugeot.
Join the electric revolution in the commercial vehicle sector with the Peugeot Boxer Van e-BOXER 440 L3H3. Drive with confidence, reduce your carbon footprint, and enjoy the benefits of zero-emission transportation. Explore the full range of Peugeot vans to find the perfect solution for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Advanced Emergency Braking System |
| AVAS - Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Speed Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| MOIS+Blind Spot Information Systems |
| Lane Keeping Assist |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Automatic Air Conditioning |
| 22kW On Board Charger+Mode 3Charging Cbl |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Front Electric Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Elec Adj+Heated Twin Lens Door Mirrors |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rear Doors |
| Rear Parking Sensors |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Double Leaf Rear Suspension |
| Smart Tachograph |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £51,105.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £61,326.00 inc VAT |
| P11D Value | £62,610.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 110 KWh |
| Battery Voltage | 400 V |
| Boot Capacity In Litres | 15000 L |
| Emissions Free Range | 254 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 2172 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 15 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Miles / KWh | 2.3 M/KWh |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1455 KG |
| Power KW | 192.17 |
| Power PS | 278.82 |
| Rear Tyres | 629 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 629 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.28 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP Electric City Range | 303 M |
| WLTP Electric Consumption City | 22.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 27.1 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 254 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Interior Upgrade Pack | Option Packs | Included |
|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Easy Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| L2 Autonomous Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Air Bags+Window Air Bags | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Blnd Spt Asst+Rear Crss Path Detection | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Eco Leather Steering Wheel | Steering Wheels | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Full Wheel Hub Caps | External Features | Included |
|
| DAB Rdio Antna Intgrted Rght Extrnl Mr | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Rear View Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Glazed Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Van
e-BOXER Van 435 L3H2 Electric 110kWh Professional
£632.29
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 435 Heavy L4H3 2.2 BlueHDi Professional
£488.10
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional EAT8 Start+Stop
£488.53
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 435 Heavy L4H2 2.2 BlueHDi Professional
£478.96
inc VAT p/m