- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Window Van
- 335 L2H2 2.2 BlueHDi 140 Asphalt Start+Stop
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Window Van
335 L2H2 2.2 BlueHDi 140 Asphalt Start+Stop
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£42,282.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Window Van 335 L2H2 2.2 BlueHDi 140 Asphalt Start+Stop Lease
The Peugeot Boxer Window Van 335 L2H2 2.2 BlueHDi 140 Asphalt Start+Stop is a versatile and reliable commercial vehicle designed to meet your business needs with efficiency and practicality. With a spacious interior, advanced safety features, and a powerful engine, this model is perfect for transporting goods or passengers in comfort and style.
Featuring a robust 140 PS BlueHDi diesel engine paired with a manual transmission, the Peugeot Boxer Window Van delivers a smooth and responsive driving experience. With a generous payload capacity and ample load volume, this van offers the flexibility and capability required for various business operations. Explore the full range of Peugeot vans to find the perfect solution for your commercial needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Automatic Air Conditioning |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Front Electric Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Elec Adj+Heated Twin Lens Door Mirrors |
| Front+Rear 360 Perimeter Parking Sensors |
| Front Fog Lights |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rear Doors |
| Rear View Camera |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £34,165.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £40,998.00 inc VAT |
| P11D Value | £42,282.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 11500 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3120 mm |
| Load Volume | 11.5 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1425 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 87 |
| Roof Load Limit | 100 KG |
| Spare Tyre | 87 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.5 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 165 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 243 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 165 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 30.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.8 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Black Diamond Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Blnd Spt Asst+Rear Crss Path Detection | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Eco Leather Steering Wheel | Steering Wheels | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Full Wheel Hub Caps | External Features | Included |
|
| Body Colour Front Bumper+Blk Skid Plate | External Features | Included |
|
| DAB Rdio Antna Intgrted Rght Extrnl Mr | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Glazed Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter 62mph | Engine Options | Included |
|
| Double Leaf Rear Suspension | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Window Van
e-BOXER Window Van 440 L4H2 Electric 110kWh Professional
£720.17
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Window Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional Start+Stop
£494.15
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Glazed Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional Start+Stop
No online price
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Glazed Van 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional Auto
No online price