- Home
- Vans
- Peugeot
- Partner Van
- Long 1.5 BlueHDi 100 Asphalt
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Partner Van
Long 1.5 BlueHDi 100 Asphalt
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2025
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£30,726.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Partner Van Long 1.5 BlueHDi 100 Asphalt Lease
The Peugeot Partner Van Long 1.5 BlueHDi 100 Asphalt is a practical and reliable choice for businesses looking for a versatile workhorse. With a spacious cargo area boasting 3.9 cubic metres of load volume, this van offers ample space to carry your tools, equipment, and supplies with ease.
Equipped with a powerful 102 PS BlueHDi diesel engine and a smooth 6-speed manual transmission, the Partner Van delivers efficient performance and excellent fuel economy. Whether navigating urban streets or motorways, the front-wheel-drive setup and electric power steering make every journey comfortable and manageable.
Experience the convenience of features like cruise control, air conditioning, and a comprehensive safety package including airbags, ABS, and lane-keeping assist. For businesses seeking a reliable van that excels in practicality and performance, the Peugeot Partner Van Long 1.5 BlueHDi 100 Asphalt is the ideal choice. Explore more details on the Peugeot Partner Van and the full range of Peugeot vans to find the perfect commercial vehicle for your needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Solid Paint |
| Curitiba Grey |
| Specification Item |
|---|
| 2Speakers+2Tweeters+2xUSB |
| Peugeot iConnect Infotainmnt System NAVI |
| Specification Item |
|---|
| Row1 Thorax Side Airbag |
| Row 1 Curtain Airbag |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Immobliser |
| Front Passengers Airbag |
| Intlgnt Spd Asstnce Spd Lmt Inrmtn |
| Lane Keeping Assist |
| Flankguard Detection |
| Advance Emergency Braking System |
| Blind Spot Detection |
| Automatc Actvtn Hazard Wrng Lgts |
| Driver Attention Alert |
| Rmt Cntrl Ultrsnc Security Alarm System |
| Specification Item |
|---|
| Reach Rake Adjustable Sterring Colum |
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Electrcly Operatd Frnt Windws 1Tuch Fact |
| Hard Plastic Floor Protection In Cabin |
| Modular Bulkhead And Psngr St Bench |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking + Deadlocks |
| Electrically Adjstbl Fldng Htd Door Mrr |
| Dynamic Surround View |
| Visioprk 180 Frnt+Rear Park Asst |
| Front Fog Lights |
| 180 Degree Asymmetrical Sld Pnl Rear Dr |
| Rear Parking Sensors |
| Sliding Door Left+Right Side |
| Specification Item |
|---|
| Full Bulkhead |
| Electric Power Steering |
| Stop And Start |
| ESC+Hill Start+Hill Assist |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £24,535.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £29,442.00 inc VAT |
| P11D Value | £30,726.00 |
| Insurance Group | 32 |
| Date of Introduction | 01 Nov 2024 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 17 |
| Boot Capacity In Litres | 3900 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 166 |
| Load Height | 1270 mm |
| Load Length | 2167 mm |
| Load Volume | 3.9 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 936 KG |
| Power KW | 75.32 |
| Power PS | 102.33 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 166 |
| Spare Tyre | 166 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.4 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP CO2 Combined | 161 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 161 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 136 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 46 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 54.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Flr Trim Non Skid Wood | Interior Trim Options | Included |
|
| Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Alloy TARANAKI Style | Alloy Wheels | Included |
|
| Full SIze Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 2Sliding Doors Without Window | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Partner Van
Partner Van 1.5 BlueHDi 100 Professional Plus
£252.30
inc VAT p/m
Peugeot Partner Van
Partner Van 1.5 BlueHDi 100 Asphalt
£253.19
inc VAT p/m
Peugeot Partner Van
Partner Van XL 1.5 BlueHDi 130 Asphalt EAT8
£388.80
inc VAT p/m
Peugeot Partner Van
Partner Van M 1.5 BlueHDi 130 Asphalt EAT8
£376.78
inc VAT p/m