- Home
- Vans
- Renault
- Master Luton Loloader
- Luton Low Loader LL35 dCi 170 Advance Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Renault Master Luton Loloader
Luton Low Loader LL35 dCi 170 Advance Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£59,560.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Renault
Renault Master Luton Loloader LL35 dCi 170 Advance Auto Lease
The Renault Master Luton Loloader LL35 dCi 170 Advance Auto is a versatile and capable van designed for efficiency and practicality. With a range of advanced safety features and a spacious interior, this model is ideal for businesses looking for a reliable workhorse.
Equipped with a powerful 170 PS diesel engine and automatic transmission, the Renault Master Luton Loloader offers smooth performance and excellent fuel efficiency. Its impressive load volume of 19 cubic metres and a payload capacity of 1175 KG make it perfect for transporting goods comfortably and securely.
Experience the convenience and reliability of the Renault Master Luton Loloader LL35 dCi 170 Advance Auto. Explore more details about this model on the Renault Master Luton Loloader page and discover the full range of Renault vans for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Dark Marl Cloth Upholstery |
| Mineral White |
| Specification Item |
|---|
| 10in Open RLink Touchscreen |
| Specification Item |
|---|
| Anti Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Passenger Airbag |
| Driver Attention And Drowsiness Warning |
| Intelligent Speed Assist |
| Lane Keep Assist |
| Unstable Trajectory Alert |
| Volumetric+Peripheral Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Speed Limiter |
| 6 Way Adjustable Drv St+Lmbr Spt |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| 3 Button Key+Zoning Function+DeadLckng |
| Electrically+Heated Adjusted Wing Mirror |
| Specification Item |
|---|
| Glazed Bulkheads |
| Power Assisted Steering |
| Stop/Start + Energy Smart Management |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £49,050.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £58,860.00 inc VAT |
| P11D Value | £59,560.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 18 Feb 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 22 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 94 |
| Load Height | 2185 mm |
| Load Length | 4110 mm |
| Load Volume | 19 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1175 KG |
| Power KW | 117.4 |
| Power PS | 170.33 |
| Rear Tyres | 94 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.8 m |
| WLTP CO2 Combined | 302 |
| WLTP MPG Combined | 24.6 MPG |
| WLTP Static Values | No |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Agave Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Energy Red Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Pearl Black Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Star Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Tempest | Metallic Paint | Included |
|
| Urban Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Visibility Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Steel Wheels With Airna Hubcaps | Wheels + Tyres | Included |
|
| All Weather Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 10.1in Open Rlink Touchscreen+Navigation | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Automatic Air Conditioning | Air Conditioning - front | Included |
|
| Drivers St-Fully Adjustable Suspnsn Type | Driver's Seat Adjustment (manual) | Included |
|
| One Touch Electric Front Window Lifter | Electric Front Windows | Included |
|
| LED Cabin Area Lighting | Interior Options | Included |
|
| Wiring Adaption For Conversions | Interior Options | Included |
|
| 6Way Passenger Lumbar Adjustment | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Key | Central Locking | Included |
|
| Converter Companion | External Features | Included |
|
| Rear Parking Sensors | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Electric Parking Brake | Brake Options | Included |
|
| Speed Limiter - 68mph | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter - 62mph | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter - 56mph | Engine Options | Included |
|
| Pneumatic Suspension | Suspension | Included |
|
| Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Renault Master Luton Loloader
Master Luton Low Loader LL35 dCi 150 Advance
£615.32
inc VAT p/m