- Home
- Vans
- Renault
- Trafic Van
- LL30 Blue dCi Graphite Edition Auto EAG9
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Renault Trafic Van
LL30 Blue dCi Graphite Edition Auto EAG9
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£49,900.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Renault
Renault Trafic Van LL30 Blue dCi Graphite Edition Auto EAG9 Lease
Renault Trafic Van LL30 Blue dCi Graphite Edition Auto EAG9 is a robust and versatile commercial vehicle designed to meet the demands of modern businesses. With advanced technology, safety features, and efficient performance, this van is a reliable partner for your daily operations.
Equipped with a powerful 170PS engine and a smooth Automatic transmission, the Trafic Van ensures effortless driving in various conditions. The 9-speed gearbox allows for seamless gear changes, enhancing overall performance and fuel efficiency.
Experience convenience and practicality with features like Satellite Navigation, Bluetooth connectivity, and front and rear parking sensors. The Renault Trafic Van LL30 Blue dCi Graphite Edition Auto EAG9 offers a spacious 7.8m³ load volume, making it ideal for transporting goods efficiently. Explore more about the Renault Trafic Van and the complete Renault van range for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Faux Leather |
| Slate Grey |
| Specification Item |
|---|
| 17in Graphite Edition Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 12V Power Socket Front |
| 7in Colour TFT Drvr Information Display |
| EASY LINK Navigation+8in Tchscrn |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Airbag-Front Lateral/Curtain And Passngr |
| ABS With EBD |
| Driver Airbag |
| Electronic Immobiliser |
| Front Passenger Airbag+Deactivatd |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention And Drowsiness Warning |
| Blind Spot Warning |
| Active Emergency Braking System |
| Lane Departure Warning |
| Thatcham T1 Volumetric Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Climate Control |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Driver Seat Adjustment+Lumbar |
| Electric Front Windows-Drvrs One Tch |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking + Deadlocking |
| Electric Folding Door Mirrors |
| 360 Degree Parking Sensors |
| Front Fog Lights |
| Rear Doors 180 Degree Unglazed |
| Rear Parking Camera |
| Left Side Loading Door Unglazed |
| Right Side Panel Unglazed |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead+Load Through Facilty |
| Power Assisted Steering |
| ESC + HSA |
| Specification Item |
|---|
| 3 Years/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £41,000.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £49,200.00 inc VAT |
| P11D Value | £49,900.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 17 Feb 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 24.7 |
| Compression Ratio | 15.1 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 936 |
| Load Height | 1387 mm |
| Load Length | 2937 mm |
| Load Volume | 7.8 M³ |
| Load Width | 1662 mm |
| NCAP Rating | 4 |
| Number of Gears | 9 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1076 KG |
| Power KW | 117.4 |
| Power PS | 170.33 |
| Rear Tyres | 936 |
| Roof Load Limit | 200 KG |
| Spare Tyre | 1186 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 13.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1268 mm |
| WLTP CO2 Combined | 182 |
| WLTP MPG Combined | 40.9 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel+ Spare Wheel Holder | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Key - Additional Third | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Interface Box | Boxes - storage | Included |
|
| Tow Bar | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Battery Interface | Battery | Included |
|
| Engine Speed Limiter 68mph | Engine Options | Included |
|
| Engine Speed Limiter 62mph | Engine Options | Included |
|
| Engine Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Renault Trafic Van
Trafic Van LL30 Blue dCi Extra Sport Safety Auto EAG9
£400.12
inc VAT p/m
Renault Trafic Van
Trafic Van SL30 Blue dCi Extra Sport Safety Auto EAG9
£413.90
inc VAT p/m
Renault Trafic Van
Trafic Van LL30 Blue dCi 150 Extra Sport Safety
£414.34
inc VAT p/m
Renault Trafic Van
Trafic Van SL30 Blue dCi 150 Extra Sport Safety
£406.63
inc VAT p/m
Renault Trafic Van News & Blogs