- Home
- Vans
- Toyota
- Corolla Commercial
- Cmmrcl 1.8 VVT-i Hybrid 140 CVT
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Toyota Corolla Commercial
Cmmrcl 1.8 VVT-i Hybrid 140 CVT
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 2 seats
Fuel Type
Hybrid Petrol
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£29,580.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Toyota
Toyota Corolla Commercial Cmmrcl 1.8 VVT-i Hybrid 140 CVT Lease
The Toyota Corolla Commercial Cmmrcl 1.8 VVT-i Hybrid 140 CVT is a versatile and efficient hybrid van, ideal for businesses looking to reduce emissions and running costs. With a powerful yet eco-friendly 140 PS hybrid powertrain, this commercial vehicle offers a seamless driving experience suitable for urban deliveries or long-distance journeys.
Featuring a spacious 1326-litre boot capacity and a payload of 425 kg, the Corolla Commercial is designed for practicality and efficiency. The hybrid technology ensures low emissions and excellent fuel economy, making it a cost-effective choice for businesses prioritising sustainability.
Experience the advanced safety features and technology of the Toyota Corolla Commercial Cmmrcl 1.8 VVT-i Hybrid 140 CVT. Stay connected with the multimedia system and benefit from safety systems like Lane Keep Assist and Toyota Safety Sense for added peace of mind on every journey. Explore the Toyota Corolla Commercial range for a reliable and eco-conscious commercial vehicle solution.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Black Fabric |
| Pure White |
| Specification Item |
|---|
| 16in Silver Metalic Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB |
| 8In Mutlimedia System |
| Toyota Smart Connect+Smartphone intrfce |
| 6 Speakers |
| USB Connection |
| Toyota Touch with Go Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| 7 Airbags |
| ABS + EBD |
| Driver Airbag |
| Passenger Airbag |
| Toyota Safety Sense |
| Hill Start Assist Control |
| Driver Monitoring Camera |
| Driver Attention Alert |
| Lane Departure Alert With Steering Cntrl |
| Proactive Driving Assist |
| Lane Trace Assist |
| Acoustic Vehicle Alert System - AVAS |
| Pre Colsn+Pdstrian+Cyclist Detection |
| Emergency Steering Assist |
| Road Sign Assist |
| Tyre Pressure Warning System |
| eCall Emergency Call System |
| Lane Keep Assist |
| Specification Item |
|---|
| Dual Zone Auto Air conditioning |
| Auto Up Down Function On Power Windows |
| MultiFunction Charging Cable |
| Intelligent Adaptive Cruise Control |
| Floor Mats |
| Heated Front Seats |
| Power Adjustable Lumbar Support Frnt Sts |
| Manual Telescpic+Tiltng Steerng Whl |
| Specification Item |
|---|
| Push Button Start |
| Electric Heated Adjustable Mirrors |
| LED Front Fog lights |
| Reverse Camera |
| Black Roof Rails |
| Specification Item |
|---|
| Metal Bulkhead |
| Emergency Brake Light Signal EBS |
| Vehicle Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £23,961.67 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £28,754.00 inc VAT |
| P11D Value | £29,580.00 |
| Insurance Group | 27 |
| Date of Introduction | 01 May 2026 |
| Battery Capacity | 4.08 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 1326 L |
| Compression Ratio | 13 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 850 mm |
| Load Length | 1860 mm |
| Load Volume | 1.3 M³ |
| Load Width | 1430 mm |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.003 |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 425 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| WLTP CO2 Combined | 100 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 111 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 97 g/km |
| WLTP CO2 Extra High | 125 |
| WLTP CO2 Extra High Maximum | 142 g/km |
| WLTP CO2 Extra High Minimum | 124 g/km |
| WLTP CO2 High | 88 |
| WLTP CO2 High Maximum | 98 g/km |
| WLTP CO2 High Minimum | 85 g/km |
| WLTP CO2 Low | 89 |
| WLTP CO2 Low Maximum | 94 g/km |
| WLTP CO2 Low Minimum | 85 g/km |
| WLTP CO2 Medium | 80 |
| WLTP CO2 Medium Maximum | 87 g/km |
| WLTP CO2 Medium Minimum | 75 g/km |
| WLTP MPG Combined | 64.2 MPG |
| WLTP MPG Combined Maximum | 57.6 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 65.7 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 51.4 MPG |
| WLTP MPG Extra High Maximum | 44.8 MPG |
| WLTP MPG Extra High Minimum | 51.4 MPG |
| WLTP MPG High | 72.4 MPG |
| WLTP MPG High Maximum | 65.7 MPG |
| WLTP MPG High Minimum | 74.3 MPG |
| WLTP MPG Low | 70.6 MPG |
| WLTP MPG Low Maximum | 67.3 MPG |
| WLTP MPG Low Minimum | 74.3 MPG |
| WLTP MPG Medium | 80.7 MPG |
| WLTP MPG Medium Maximum | 72.4 MPG |
| WLTP MPG Medium Minimum | 85.6 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Storm Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Eclipse Black | Metallic Paint | Included |
|
| Sterling Silver | Special Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Protection Pack | Option Packs | Included |
|
| Prkng Pk-Rear Parking Sensor Cstms | Option Packs | Included |
|
| Style Pack Black | Option Packs | Included |
|
| Style Pack Red | Option Packs | Included |
|
| Parking Pack Customisation | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Safety Hammer Plus | Safety and Driver Assistance | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Toyota Proace Max EV
Proace Max EV L3H3 199KW 110kWH Icon
£297.52
inc VAT p/m
Toyota Proace Max EV
Proace Max EV L4H3 199KW 110kWH Icon
£299.90
inc VAT p/m
Toyota Urban Cruiser
Urban Cruiser 5 Door Design 61kWh Auto
£236.14
inc VAT p/m
Toyota Proace EV
Proace EV 100kW 75kWh L1 Sport Auto
£420.84
inc VAT p/m
Toyota Corolla Commercial News & Blogs
11th Apr 2023