- Home
- Vans
- Toyota
- Proace Max
- L3H2 2.2D 140 Icon Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Toyota Proace Max
L3H2 2.2D 140 Icon Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£46,380.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Toyota
Toyota Proace Max L3H2 2.2D 140 Icon Auto Lease
The Toyota Proace Max L3H2 2.2D 140 Icon Auto is a versatile van designed for practicality and performance. With a spacious cargo area and advanced safety features, this automatic front-wheel-drive model is ideal for businesses on the move.
Equipped with a powerful 140 PS 2.2-litre diesel engine and an 8-speed automatic transmission, the Proace Max delivers a smooth driving experience. It boasts a generous payload capacity of 1365 KG and a cavernous 13 M³ load volume, making it perfect for transporting goods efficiently.
Discover the Toyota Proace Max L3H2 2.2D 140 Icon Auto today and explore its cutting-edge features, including Satellite Navigation with 7in MultiMedia Screen, Rear Parking Sensors with Reversing Camera, and Safety and Driver Assistance systems for added peace of mind. Take a closer look at the Proace Max and the full range of Toyota vans for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Black Fabric |
| Icy White |
| Specification Item |
|---|
| Digital Audio Broadcast- DAB+ |
| USB-C Input |
| 6 Speakers |
| Radio |
| 7in MultiMedia Screen+Touch GO Navigatn |
| Bluetooth Connectivity |
| Specification Item |
|---|
| Driver And Passenger Front Airbag |
| Driver Airbag |
| Passenger Airbag |
| Lane Departure Alert |
| eCall Emergency Call System |
| Pre-Collision System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert |
| Active Safety Brake And Distance Alert |
| Hill Start Assist Control |
| Lane Keep Assist |
| Driver Monitoring Camera |
| Lane Trace Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Tyre Pressure Warning System |
| Road Sign Assist |
| Intrusion/Anti-Tamper Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Adaptive Cruise Control |
| Height Adjustr Driver St Wit Lumbar Sprt |
| Rubber Floormats |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry And Start |
| Heated/Power Adjustable Mirrors |
| 180 Degree Rear Wing Door |
| Reversing Camera |
| Rear Parking Sensors |
| Manual Driver And Passenger Sliding Door |
| One Sliding Side Door Left Side |
| Specification Item |
|---|
| Panel Bulkhead |
| Stop + Start |
| Front And Rear Suspension |
| Vehicle Stability Control Plus VSC+ |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £37,961.67 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £45,554.00 inc VAT |
| P11D Value | £46,380.00 |
| Insurance Group | 39 |
| Date of Introduction | 01 May 2026 |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1365 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 226 |
| WLTP MPG Combined | 32.5 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 27.16 MPG |
| WLTP MPG High | 39.23 MPG |
| WLTP MPG Low | 40.35 MPG |
| WLTP MPG Medium | 37.66 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Black | Metallic Paint | Included |
|
| Silver Shadow | Metallic Paint | Included |
|
| Anthracite | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Ply Lining | Interior Options | Included |
|
| Safety Hammer Life Hammer Plus | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Comfort Slam Lock | Central Locking | Included |
|
| Meroni Smart 2 Locks | Central Locking | Included |
|
| Towing Solution Flngd+Towball+13 Pin Wir | Towbars | Included |
|
| Towing Solltn Monoblock 13Pin | Towbars | Included |
|
| Towing Solution Multihook 13 Pin Wiring | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Smart Tacho | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph And Conversion Cable | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Toyota Proace Max
Proace Max L2H2 2.2D 140 Icon Auto
No online price
Toyota Proace Max
Proace Max L3H3 2.2D 140 Icon
No online price
Toyota Proace Max
Proace Max L2H2 2.2D 140 Icon
No online price
Toyota Proace Max
Proace Max L3H2 2.2D 140 Icon
No online price