- Home
- Vans
- Vauxhall
- Combo Cargo
- Crg H1 2300 1.5 Turbo D 100ps Pro
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall Combo Cargo
Crg H1 2300 1.5 Turbo D 100ps Pro
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£30,990.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Combo Cargo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 100ps Pro Lease
The Vauxhall Combo Cargo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 100ps Pro is a reliable and versatile diesel van that excels in practicality and efficiency. With a powerful 100ps diesel engine and a manual transmission, this front-wheel-drive van offers a seamless driving experience for commercial use.
Featuring a spacious load volume of 3.3 cubic meters and a payload capacity of 982kg, the Combo Cargo is designed to meet the demands of daily work requirements. Whether you're transporting goods or equipment, this van provides ample space and flexibility to get the job done efficiently.
Experience the convenience and functionality of the Vauxhall Combo Cargo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 100ps Pro. Explore more details on the Vauxhall Combo Cargo and discover the full range of Vauxhall vans for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mistral Grey |
| Kaolin White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 2 Speaker+2 Front Tweeters |
| 2 USB Connection |
| AM/FM Radio |
| Multimedia Pro Navi + 10in Touchscreen |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbag |
| Side Impact Airbags |
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Lane Keep Assist |
| Driver Attention Alert |
| Intelligent Speed Assistance |
| Blind Spot Detection |
| Remote Cntrl Ultrasnc Scrty Alrm Systm |
| Specification Item |
|---|
| Reach/Rake Steering Column Adjustable |
| Air Conditioning |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Driver Seat 6 Way Adj+Lumbar Support |
| Elctrc Front Windows+One Touch Facility |
| Hard Plastic Floor Protection |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electrically Foldable Door Mirrors |
| Front And Rear Parking Distance Sensors |
| Front Fog Lights |
| High Level Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rear Doors |
| Visiopark 180 Degree Rear Parking Camera |
| Dynamic Surround View |
| Nearside Sliding Side-Access Door |
| Specification Item |
|---|
| Load Through Bulkhead |
| Speed Sensitive Electric Pwr Strng Stm |
| Start And Stop |
| Front and Rear Suspension |
| ESP+Traction Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £24,830.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £29,796.00 inc VAT |
| P11D Value | £30,990.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 17 |
| Boot Capacity In Litres | 3300 L |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 166 |
| Load Height | 1200 mm |
| Load Length | 1817 mm |
| Load Volume | 3.3 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 982 KG |
| Power KW | 73.82 |
| Power PS | 100.3 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 166 |
| Spare Tyre | 166 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP CO2 Combined | 136 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 161 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 136 g/km |
| WLTP MPG Combined | 54.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Maximum | 46 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 54.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Pearl Black | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Viana Style Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Access and Go Pack | Central Locking | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg XL H1 2300 1.5 Turbo D 130 Pro Auto
£407.41
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg XL H12300 1.5TB D 130 Prme+ Auto
£391.70
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Pro Auto
£398.72
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto
£383.00
inc VAT p/m