- Home
- Vans
- Vauxhall
- Combo Cargo
- Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall Combo Cargo
Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£32,382.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Combo Cargo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto Lease
The Vauxhall Combo Cargo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto is a versatile and efficient diesel van designed for practicality and performance. With a powerful 130 PS engine and an automatic transmission, this front-wheel-drive vehicle offers a seamless driving experience suitable for various business needs.
Featuring advanced safety and driver assistance systems such as Lane Keep Assist and Intelligent Speed Assistance, the Combo Cargo ensures a secure and comfortable journey for both driver and cargo. With a spacious load volume of 3.3 cubic meters and a payload capacity of 982 kg, this van is ideal for transporting goods with ease and efficiency.
Explore the full range of Vauxhall models to find the perfect solution for your business requirements. For more details on the Vauxhall Combo Cargo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto, visit the model page today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mistral Grey |
| Kaolin White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 2 USB Connection |
| Multimedia Pro+10inch Touchscreen |
| 2 Speaker+2 Front Tweeters |
| AM/FM Radio |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbag |
| Side Impact Airbags |
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Lane Keep Assist |
| Driver Attention Alert |
| Intelligent Speed Assistance |
| Specification Item |
|---|
| Reach/Rake Steering Column Adjustable |
| Air Conditioning |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Driver Seat 6 Way Adj+Lumbar Support |
| Elctrc Front Windows+One Touch Facility |
| Hard Plastic Floor Protection |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electrically Adjstble Heated Door Mirror |
| High Level Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rear Doors |
| Rear Parking Distance Sensor |
| Nearside Sliding Side-Access Door |
| Specification Item |
|---|
| Load Through Bulkhead |
| Speed Sensitive Electric Pwr Strng Stm |
| Start And Stop |
| Front and Rear Suspension |
| ESP+Traction Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £25,990.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £31,188.00 inc VAT |
| P11D Value | £32,382.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 17 |
| Boot Capacity In Litres | 3300 L |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 25 |
| Load Height | 1200 mm |
| Load Length | 1817 mm |
| Load Volume | 3.3 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 982 KG |
| Power KW | 89.45 |
| Power PS | 129.78 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 25 |
| Spare Tyre | 166 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP CO2 Combined | 143 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 171 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 143 g/km |
| WLTP MPG Combined | 51.9 MPG |
| WLTP MPG Combined Maximum | 43.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 51.9 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Pearl Black | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Kit Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Viana Style Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remote Cntrl Ultrasnc Scrty Alrm Systm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Access and Go Pack | Central Locking | Included |
|
| Glazed Asymmetric Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Window In Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg XL H1 2300 1.5 Turbo D 130 Pro Auto
£407.41
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg XL H12300 1.5TB D 130 Prme+ Auto
£391.70
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Pro Auto
£398.72
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto
£383.00
inc VAT p/m