- Home
- Vans
- Vauxhall
- Combo Cargo
- Crg XL Crew 2300 1.5 Turbo D 100 Prime
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall Combo Cargo
Crg XL Crew 2300 1.5 Turbo D 100 Prime
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 5 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£32,262.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Combo Cargo XL Crew 2300 1.5 Turbo D 100 Prime Lease
The Vauxhall Combo Cargo XL Crew 2300 1.5 Turbo D 100 Prime is a versatile and practical van designed to meet your business needs with efficiency and reliability. Ideal for transporting goods and equipment, this model offers a spacious load capacity of 1800 litres, making it perfect for various professional applications.
Featuring a range of safety and security features such as airbags, anti-lock braking system, and advanced driver assistance systems, the Vauxhall Combo Cargo ensures a secure and comfortable driving experience. With convenient interior features like adjustable steering column, air conditioning, and cruise control, this van prioritises driver comfort and convenience.
Explore the Vauxhall Combo Cargo XL Crew 2300 1.5 Turbo D 100 Prime further on our model page and discover the full range of Vauxhall vans for your business requirements at Vauxhall.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mistral Grey |
| Kaolin White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 2 USB Connection |
| 2 Speaker+2 Front Tweeters |
| AM/FM Radio |
| Multimedia Pro Navi + 10in Touchscreen |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbag |
| Side Impact Airbags |
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Lane Keep Assist |
| Driver Attention Alert |
| Intelligent Speed Assistance |
| Specification Item |
|---|
| Reach/Rake Steering Column Adjustable |
| Air Conditioning |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Driver Seat 6 Way Adj+Lumbar Support |
| Elctrc Front Windows+One Touch Facility |
| Hard Plastic Floor Protection |
| 3 Seat Second Row Bench |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electrically Adjstble Heated Door Mirror |
| High Level Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rear Doors |
| Rear Parking Distance Sensor |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Two Position Ladder Frame Bulkhead |
| Speed Sensitive Electric Pwr Strng Stm |
| Start And Stop |
| Front and Rear Suspension |
| ESP+Traction Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £25,890.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £31,068.00 inc VAT |
| P11D Value | £32,262.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 17 |
| Boot Capacity In Litres | 1800 L |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 166 |
| Load Height | 1243 mm |
| Load Length | 2000 mm |
| Load Volume | 1.8 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 840 KG |
| Power KW | 73.82 |
| Power PS | 100.3 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 166 |
| Spare Tyre | 166 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP CO2 Combined | 136 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 161 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 136 g/km |
| WLTP MPG Combined | 54.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Maximum | 46 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 54.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Pearl Black | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Worksite Kit Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remote Cntrl Ultrasnc Scrty Alrm Systm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Asymmetric Rear Door | Rear Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg XL H1 2300 1.5 Turbo D 130 Pro Auto
£407.41
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg XL H12300 1.5TB D 130 Prme+ Auto
£391.70
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Pro Auto
£398.72
inc VAT p/m
Vauxhall Combo Cargo
Combo Crg H1 2300 1.5 Turbo D 130 Prme+ Auto
£383.00
inc VAT p/m