- Home
- Vans
- Vauxhall
- E Combo Cargo
- Combo Electric Crew XL H1 2300 100kW 52kWh Prime
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Crew XL H1 2300 100kW 52kWh Prime
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£39,414.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Combo Electric Crew XL H1 2300 100kW 52kWh Prime Lease
Vauxhall Combo Electric Crew XL H1 2300 100kW 52kWh Prime is a practical and efficient electric van designed for versatility and sustainability. With a spacious interior, advanced safety features, and zero-emission driving, it's the ideal choice for businesses looking to go green.
Equipped with a 52kWh battery capacity and a powerful 100kW motor, the Vauxhall Combo Electric Crew XL offers a WLTP Electric Range Combined of up to 213 miles, making it perfect for urban deliveries and daily commutes. The van also boasts a generous load volume of 1.8 cubic metres and a payload capacity of 642kg, ensuring you can tackle any job with ease.
Experience the future of commercial vehicles with the Vauxhall Combo Electric Crew XL. Discover more electric options in the Vauxhall van range and make the switch to eco-friendly driving today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mistral Grey |
| Kaolin White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 2 Speaker+2 Front Tweeters |
| 2 USB Connection |
| AM/FM Radio |
| Mutimedia Pro Navi+10in Tchscrn |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Side Impact Airbags |
| Curtain Airbag |
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Advance Emergency Braking System |
| Driver Attention Alert |
| Intelligent Speed Assistance |
| AVAS- Acoustic Vehicle Alerting System |
| Lane Keep Assist |
| Specification Item |
|---|
| Reach/Rake Steering Column Adjustable |
| Air Conditioning |
| Mode 3 7.4KW Cable |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Driver Seat 6 Way Adj+Lumbar Support |
| Elctrc Front Windows+One Touch Facility |
| Carpet Floor |
| 3 Seat Second Row Bench |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electrically Adjstble Heated Door Mirror |
| High Level Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rear Doors |
| Rear Parking Distance Sensor |
| Offside Sliding Side Loading Door |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Two Position Ladder Frame Bulkhead |
| Speed Sensitive Electric Pwr Strng Stm |
| Front and Rear Suspension |
| ESP+Traction Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £31,850.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £38,220.00 inc VAT |
| P11D Value | £39,414.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 1800 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1243 mm |
| Load Length | 2000 mm |
| Load Volume | 1.8 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 642 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range | 304 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Quartz Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Pearl Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Worksite Kit Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remote Control Ultrasonic Alarm System | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Mode 3 11 kW Bi Directional Cable | Charging Cable | Included |
|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Asymmetric Rear Door | Rear Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo XL H1 2300 100kW 52kWh Pro
£440.18
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo XL H1 2300 100 52kWh Prme+
£423.16
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo H1 2300 100kW 52kWh Pro
£432.91
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo H1 2300 100kW 52kWh Prme+
£415.86
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo News & Blogs
28th Dec 2023