- Home
- Vans
- Vauxhall
- Movano Tipper
- L2H1 Heavy Duty 2.2 Turbo D 140 Prime
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall Movano Tipper
L2H1 Heavy Duty 2.2 Turbo D 140 Prime
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£47,436.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Movano Tipper L2H1 Heavy Duty 2.2 Turbo D 140 Prime Lease
Vauxhall Movano Tipper L2H1 Heavy Duty 2.2 Turbo D 140 Prime is a robust and versatile commercial vehicle built for heavy-duty tasks. With a powerful 140 PS turbo diesel engine and a manual transmission, this front-wheel-drive van offers reliability and efficiency for your business needs.
Equipped with a range of safety features including Anti-lock Brakes, Lane Support System, and Traffic Sign Recognition, the Movano Tipper L2H1 prioritises driver and cargo security. The interior features Air Conditioning and Cruise Control for added comfort and convenience during long workdays.
Explore the full capabilities of the Vauxhall Movano Tipper L2H1 Heavy Duty 2.2 Turbo D 140 Prime and browse Vauxhall's extensive range of commercial vehicles here to find the perfect solution for your business requirements.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mid Level Fabric Upholstery |
| Kaolin White Solid Paint |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| USB Connection |
| 5in Colour Touchscreen AM+FM Radio |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Double Passengers Airbags |
| Traffic Sign Recognition |
| Driver Attention Alert level 4 |
| Lane Keep Assist |
| Pedestrian Warning Speaker |
| Intelligent Speed Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Lane Support System |
| Post Collision Braking System |
| Perimeter Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Air Conditioning-Manual |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Adjustable Driver Seat+Lumbar Adjustment |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Deadlocks |
| Elctrcl AdjstblHtd Dr Mrs Wth Twn Lenses |
| Digital Rear View Camera |
| Rear Parking Camera With Static Gridline |
| Specification Item |
|---|
| Full-Height Steel Bulkhead |
| Electronic Power Steering |
| Start And Stop |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £38,535.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £46,242.00 inc VAT |
| P11D Value | £47,436.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Length | 3040 mm |
| Load Width | 2027 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1145 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| RDE | 2 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.5 m |
| WLTP CO2 Combined | 169 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 306 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 169 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Black Two Coat Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Iron Grey Two Coat Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver Two Coat Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey Solid Paint | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey Solid Paint | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel And Winch | Wheels + Tyres | Included |
|
| All Season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Colour Touchscreen AM+FM Radio | Radio Equipment inc Multimedia | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Single Pass Seat Armrst Lmbr Adj+Airbag | Seats - Heated Front | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56 mph | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall Vivaro
Vivaro H1 Van 1.5D Turbo 120 Prime
£289.39
inc VAT p/m
Vauxhall Astra
Astra 5 Door 1.2 Turbo 130ps Ultimate
£301.18
inc VAT p/m
Vauxhall Astra Sports Tourer
Astra Sports Tourer 1.2 Turbo 130ps GS
£286.49
inc VAT p/m
Vauxhall Astra
Astra 5 Door 1.2 Turbo 130ps GS
£275.47
inc VAT p/m