- Home
- Vans
- Vauxhall
- Movano Van
- MOVANO-e L4H3 205 110kWh Prime 22kW Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall Movano Van
MOVANO-e L4H3 205 110kWh Prime 22kW Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£64,572.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Movano Van MOVANO-e L4H3 100 110kWh Prime 22kW Auto Lease
The Vauxhall Movano Van MOVANO-e L4H3 100 110kWh Prime 22kW Auto is a cutting-edge electric commercial vehicle designed for practicality and efficiency. With a spacious interior and a range of advanced safety features, it's a versatile choice for businesses looking to go green.
Equipped with a powerful 110 KWh battery and an automatic transmission, this electric van offers smooth acceleration and a generous load volume of 17 M³. The front-wheel drivetrain ensures stability on the road, while the 136 PS motor provides ample power for urban deliveries and long-distance hauls.
Experience the future of commercial transportation with the Vauxhall Movano Van MOVANO-e L4H3 100 110kWh Prime 22kW Auto. For more information on this innovative electric van, visit the Vauxhall Movano Van page and explore the full Vauxhall van range today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mid Level Fabric Upholstery |
| Kaolin White Solid Paint |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 7in Colour Touchscreen AM+FM Radio |
| 2xUSB Connections A Type+C Type |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Traffic Sign Recognition |
| Post Collision Braking System |
| Blind Spot Warning System |
| Driver Attention Alert level 4 |
| Lane Support System |
| Pedestrian Warning Speaker |
| Intelligent Speed Assist |
| Lane Keep Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Moving Off Information System |
| Perimeter Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Reach Adjustable Steering Wheel |
| Automatic Air Conditioning |
| Type 2 Mode 3 Charging Cable |
| Adjustable Drivers Seat+Lumbar+Armrest |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Deadlocks |
| Elctrcl AdjstblHtd Dr Mrs Wth Twn Lenses |
| High Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rear Doors 180 Dgr Opening |
| Digital Rear View Camera |
| Rear Parking Sensor |
| Nearside Sliding Side-Access Door |
| Specification Item |
|---|
| Full-Height Steel Bulkhead |
| Electronic Power Steering |
| Double Leaf Rear Suspension |
| Front+Rear Suspension |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £52,815.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £63,378.00 inc VAT |
| P11D Value | £64,572.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 110 KWh |
| Battery Voltage | 400 V |
| Boot Capacity In Litres | 17000 L |
| Emissions Free Range | 252 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 2172 mm |
| Load Length | 4070 mm |
| Load Volume | 17 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Miles / KWh | 2.3 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1480 KG |
| Power KW | 192.17 |
| Power PS | 278.82 |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP Electric City Range | 305 M |
| WLTP Electric Consumption City | 22.6 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 27.3 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 252 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Iron Grey Two Coat Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver Two Coat Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Black Two Coat Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey Solid Paint | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey Solid Paint | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Easy Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| L2 Autonomous Driving | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Full Wheel Hub Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| 15in Full Wheel Hub Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| Spare Wheel And Winch | Wheels + Tyres | Included |
|
| All Season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Impact And Curtain Airbags | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Plip Remote Control Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| DAB Antenna Integrated Right Ext Mirror | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Rear View Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Sliding Side Door Glazed | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door Unglazed | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door Glazed | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Speed Limiter 56 mph | Engine Options | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph Exclusion | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall Movano Van
Movano Van L3H2 3500 2.2 Turbo D 140 Pro
£451.62
inc VAT p/m
Vauxhall Movano Van
Movano Van L2H2 3500 2.2 Turbo D 140 Pro
£443.60
inc VAT p/m
Vauxhall Movano Van
Movano Van L4H2 3500 2.2 Turbo D 140 Prime Heavy
£465.98
inc VAT p/m
Vauxhall Movano Van
Movano Van L3H2 3500 2.2 Turbo D 140 Prime Auto
£479.77
inc VAT p/m