- Home
- Vans
- Volkswagen
- Transporter Van
- T32 LWB 2.0 TDI 150ps Commerce Pro S
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volkswagen Transporter Van
T32 LWB 2.0 TDI 150ps Commerce Pro S
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£53,730.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volkswagen
Volkswagen Transporter Van T32 LWB 2.0 TDI 150ps Commerce Pro S Lease
Volkswagen Transporter Van T32 LWB 2.0 TDI 150ps Commerce Pro S is a versatile workhorse designed to meet your commercial needs with precision and efficiency. Featuring a spacious interior and a powerful 150ps engine, this van is built to handle any task with ease.
Equipped with advanced safety features like lane assist, blind-spot monitoring, and driver alert system, the Transporter Van T32 LWB prioritises your safety on the road. The 6-speed manual transmission ensures smooth gear shifts for a comfortable driving experience, making it an ideal choice for businesses looking for reliability and performance.
Explore the full range of Volkswagen vans on offer at Gateway2Lease and find the perfect solution for your business needs. For more information on the Volkswagen Transporter Van T32 LWB and other VW models, visit our showroom today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Seat Trim Cover In Stripped Fabric |
| Clear White |
| Intensive Red |
| Stone Grey |
| Specification Item |
|---|
| Connectivity Package |
| Specification Item |
|---|
| 17in Black Gloss Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 7X USB In Cab |
| 3x Add 15W USB C Charging Port |
| 4 Speakers |
| Specification Item |
|---|
| Front+Curtain Airbag For Drvr And Psngr |
| Driver Airbag |
| Passenger Airbag |
| Lane+Blind Spot Assist+Exit Warning |
| Frnt Collision Wrng+Brk+Crss Trfc Asst |
| Dynamic Road Sign+Wrng Way Drv Warning |
| Driver Alert Syste+Attention Mntr |
| Anti Thft Alrm Syt+Intr Prtcn+Twng Prtcn |
| Specification Item |
|---|
| Single Zone Automatic Air Condtioning |
| Adaptive Cruise Control+Speed Limiter |
| 6 Way Adjst Drv+Mnl Adjst Fr Lmbr Suprt |
| 4 Wy Height Adjustble Tilt Head Restrant |
| Heated Front Seat |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Access With Safelock |
| Pwr Adj+Heated+Foldng Mirror Via Veh Key |
| Front And Rear Parking + Manouver Brakin |
| 360 Area View Camera |
| Sliding Door On Front Passenger Side |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £43,920.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £52,704.00 inc VAT |
| P11D Value | £53,730.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 28 Feb 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 20 |
| Boot Capacity In Litres | 6800 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1285 |
| Load Height | 1377 mm |
| Load Length | 3022 mm |
| Load Width | 1777 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1212 KG |
| Power KW | 103.42 |
| Power PS | 150.06 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 1285 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 13 m |
| Width Between Wheel Arches | 1392 mm |
| WLTP CO2 Combined | 195 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 200 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 195 g/km |
| WLTP MPG Combined | 38.2 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 35.8 MPG |
| WLTP MPG High | 44.8 MPG |
| WLTP MPG Low | 30.1 MPG |
| WLTP MPG Medium | 40.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Interior Trim Style | Interior Trim Options | Included |
|
| Warm Green Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Midnight Black Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Mid Blue Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Dust Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Life Cab Seat Package | Option Packs | Included |
|
| Transporter Cab 2 Seat Package - Heated | Option Packs | Included |
|
| Life Cab 3-Seat Package- Heated | Option Packs | Included |
|
| Style Cab 2 Seat Package Heated | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Harman Kardon Sound System + 4 Speakers | Radio Equipment inc Multimedia | Included |
|
| Navigation System | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Waste Bin Front Passenger Door | Interior Options | Included |
|
| Plastic Side trim Panel In Load Cmprtmnt | Interior Options | Included |
|
| Metal Partition on Cab Side | Interior Options | Included |
|
| Plastic Floor Covering Load Compartment | Interior Options | Included |
|
| 230V Converter+Outlet Bk Of Drvr | Interior Options | Included |
|
| Wide Centre Console+Comprtment Mob Holdr | Interior Options | Included |
|
| Side Trim Panel Half Height | Interior Options | Included |
|
| LED Headlamp/Daytime Lght/Cornering Lght | Interior Options | Included |
|
| Side Trim Panel Full Height | Interior Options | Included |
|
| Manual DPF Regnrtn Diesel Prtclr Fltr | Interior Options | Included |
|
| Underbody Corrosion Protection Coating | Interior Options | Included |
|
| Wooden Floor In Load Compartment | Interior Options | Included |
|
| Wooden Floor Covering | Interior Options | Included |
|
| Break Away Intr Rear View Mirror | Interior Options | Included |
|
| IQ Light LED Matrix Headlamp | Interior Options | Included |
|
| Htd Leathrette Wpd Multi Fnctn Strng Whl | Steering Wheels | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 3 C-Rails In Roof+Intergrated LED Light | External Features | Included |
|
| Stl Underbody Clddng For Engine/Trnsmsn | External Features | Included |
|
| 3 Folding Roof Rack System | External Features | Included |
|
| Heated Rear Window | Heated Windows - other than Front | Included |
|
| Roof Rails | Roof Rails/Rack | Included |
|
| Sldng Door Pssngr Side Electric Clsng | Side Loading Doors | Included |
|
| Sliding Door On Driver And Passnger Side | Side Loading Doors | Included |
|
| Power Sliding Dr Front Pasg Side | Side Loading Doors | Included |
|
| Sldng Dr On Drvr/Psngr Side Electrc Clsn | Side Loading Doors | Included |
|
| Pwr Sliding Dr Sde+Pasg Frt Side | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Trailer Hitch | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| AGM Vehicle Battery 95 Ah | Battery | Included |
|
| Second Battery | Battery | Included |
|
| Second Battery 95 Ah AGM | Battery | Included |
|
| 70L Fuel Tank | Fuel Tank/type | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volkswagen Transporter Van
Transporter Van T28 SWB 2.0 TDI 110ps Commerce
£283.02
inc VAT p/m
Volkswagen Transporter Van
Transporter Van T28 SWB 2.0 TDI 110ps Commerce Pro
£323.72
inc VAT p/m
Volkswagen Transporter Van
Transporter Van T28 SWB 2.0 TDI 110ps Commerce Plus
£304.16
inc VAT p/m
Volkswagen Transporter Van
Transporter Van T32 LWB 2.0 TDI 150 Commerce Pro Auto 4Motion
£664.06
inc VAT p/m