- Home
- Vans
- Volkswagen
- VW Transporter Kombi Sportline
- T32 SWB 286ps 70kWh Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline
T32 SWB 286ps 70kWh Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£75,708.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volkswagen
Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline T32 SWB 286ps 70kWh Auto Lease
Experience the Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline T32 SWB 286ps 70kWh Auto, an innovative electric van that combines exceptional performance with cutting-edge technology. This model boasts a sleek design with Upholstery in Stripped Fabric and Intensive Red Solid Paint, setting it apart from the rest.
Equipped with a powerful 196KW (285PS) electric motor, this rear-wheel-drive van offers a seamless driving experience. Safety is paramount with features like Airbags, Immobiliser, and Driver Assistance systems ensuring peace of mind on the road. The spacious interior includes Air Conditioning, Heated Front Seats, and advanced multimedia capabilities.
Discover the future of electric vans with the Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline T32 SWB 286ps 70kWh Auto. Explore more detailed specs on the model page or browse the full Volkswagen range for exceptional quality and performance.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Seat Trim Cover In Stripped Fabric |
| Intensive Red |
| Specification Item |
|---|
| 19in Sportline Black Gloss Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 2x USB Sockts in Cab And Psngr Cmprtmnt |
| 13in Touchscreen |
| 6 Speakers |
| 7x USB In Cab And 2x USB In Psngr Cmprtn |
| Specification Item |
|---|
| Side+Curtain Airbag For Drvr And Psngr |
| Driver Airbag |
| Electronic Engine Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Dynamic Road Sign+Wrng Way Drv Warning |
| Driver Alert Syste+Attention Mntr |
| Lane+Blind Spot Assist+Exit Warning |
| Frnt Collision Wrng+Brk+Crss Trfc Asst |
| eCall Emergency System |
| Anti Thft Alrm Syt+Intr Prtcn+Twng Prtcn |
| Specification Item |
|---|
| Single Zone Automatic Air Condtioning |
| Adaptive Cruise Control+Speed Limiter |
| 6 Way Adjst Drv+Mnl Adjst Fr Lmbr Suprt |
| Rubber Floor Covering |
| Carpt Flr Cvrng In Cab And Psngr Cmprtnt |
| 4 Wy Height Adjustble Tilt Head Restrant |
| Heated Front Seat |
| Htd Leathrette Wpd Multi Fnctn Strng Whl |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Access With Safelock |
| Pwr Adj+Heated+Foldng Mirror Via Veh Key |
| 360 Area View Camera |
| Front And Rear Parking + Manouver Brakin |
| Roof Rails |
| Side Sliding Doors-Driver+Passenger |
| Specification Item |
|---|
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £62,235.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £74,682.00 inc VAT |
| P11D Value | £75,708.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Battery Capacity | 70 KWh |
| Battery Voltage | 303 V |
| Emissions Free Range | 201.3 M |
| Front Tyres | 1041 |
| Load Height | 1377 mm |
| Load Length | 1790 mm |
| Load Width | 1777 mm |
| Miles / KWh | 2.88 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 724 KG |
| Power KW | 196.37 |
| Power PS | 284.9 |
| Spare Tyre | 1041 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.9 m |
| Width Between Wheel Arches | 1392 mm |
| WLTP Electric City Range | 273.4 M |
| WLTP Electric Consumption Combined | 25.2 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 201.3 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphite Dust Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Warm Green Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Midnight Black Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Mid Blue Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Stone Grey | Solid Paint | Included |
|
| Clear White | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Navigation System | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| First Aid Kit And Warning Triangle | First Aid Kit | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 2 Zone Automatic Air Condtioning | Air Conditioning - front | Included |
|
| 2 Zone Automatic Air Condtioning | Air Conditioning - front | Included |
|
| Mode 3 Type 2-3 32A Cbl 5m+Strg Bg | Charging Cable | Included |
|
| Mode 3 Type 2-3 32A Charging Cbl Len 10m | Charging Cable | Included |
|
| Mode 3 Type 2-3 32A Cbl 10m+Strg Bg | Charging Cable | Included |
|
| Waste Bin In Front Passenger Door | Interior Options | Included |
|
| Luggage Net | Interior Options | Included |
|
| Large Ovrhd Console+1 DIN Slot | Interior Options | Included |
|
| 230V Converter+Outlet Bk Of Drvr | Interior Options | Included |
|
| Break Away Intr Rear View Mirror | Interior Options | Included |
|
| 230V Cnvrtr Outlt Bk Drvr St/D Pillar | Interior Options | Included |
|
| Glasses Comp | Load Area Accessories | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Ladder On Right Rear Wing Door | External Features | Included |
|
| Window Guard For Rear Wing Doors | External Features | Included |
|
| Stl Underbody Clddng For Engine/Trnsmsn | External Features | Included |
|
| Power Holding Trailer Hitch | Towbars | Included |
|
| Without Rear Window | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| AGM Vehicle Battery 95 Ah | Battery | Included |
|
| Second Battery | Battery | Included |
|
| Second Battery 95 Ah AGM | Battery | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline
Transporter Kombi T32 LWB 2.0 TDI 170ps Sportline Auto 4Motion
£740.17
inc VAT p/m
Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline
Transporter Kombi T32 SWB 2.0 TDI 170ps Sportline Auto 4Motion
£729.82
inc VAT p/m
Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline
Transporter Kombi T32 LWB 2.0 TDI 170ps Sportline Auto
£711.42
inc VAT p/m
Volkswagen VW Transporter Kombi Sportline
Transporter Kombi T32 SWB 2.0 TDI 170ps Sportline Auto
£701.06
inc VAT p/m