- Home
- Cars
- Land Rover
- Range Rover
- 3.0 D300 mHEV Edition Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Land Rover Range Rover
3.0 D300 mHEV Edition Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2025
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£106,595.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Land Rover
Land Rover Range Rover 3.0 D300 mHEV Edition Auto Lease
Land Rover Range Rover 3.0 D300 mHEV Edition Auto: Crafted for luxury and power, this diesel SUV offers a seamless blend of sophistication and performance. With a range of premium features and cutting-edge technology, it sets a new standard in the luxury SUV segment.
The Land Rover Range Rover 3.0 D300 mHEV Edition Auto is equipped with advanced safety features, including airbags, lane keep assist, blind spot assist, and emergency braking. The interior boasts luxurious amenities such as heated front seats, climate control, and a state-of-the-art infotainment system with satellite navigation.
Experience the pinnacle of luxury and capability with the Land Rover Range Rover 3.0 D300 mHEV Edition Auto. Explore the full range of Land Rover models for lease and elevate your driving experience to new heights.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Ebony Perf Windsor Leather |
| Natural Brown Walnut Veneer |
| Grand Black Veneer |
| Santorini Black |
| Specification Item |
|---|
| 23in Style 1075 Gloss Black |
| 21in Style 5112 |
| Reduced Section Alloy Spare Wheel |
| Specification Item |
|---|
| Digital Audio Broadcast Radio |
| No Rear Seat Entertainment |
| Meridian Sound System |
| Pivi Pro |
| Bluetooth Telephone Connectivity |
| Specification Item |
|---|
| Front Side Airbags |
| Front Airbags |
| ABS+EBA+CBC+EPB+EBD |
| Driver Airbag |
| Engine Immobilisation |
| Passenger Airbag |
| Lane Keep Assist |
| Blind Spot Assist |
| Emergency Braking |
| Occupant Protection Assist |
| Traffic Sign Rcgntn+Adptv Spd Lmtr |
| Rear Collision Monitor+Rear Traffic Mont |
| Specification Item |
|---|
| 3-Zone Climate Control |
| Electric Windows One-Touch+Anti-Trap |
| Adaptive Cruise Control+Steering Assist |
| Ebony Headlining |
| Secure Tracker Pro |
| Ebony Carpet |
| Carpet Mats |
| Heated Front Seats |
| 20Way Heated Electric Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry |
| AutoDimming Elect+Heated Folding Mirrors |
| Sliding Panoramic Roof |
| Shadow Exterior Pack |
| Front And Rear Parking Aid |
| Park Assist |
| 3D Surround Camera |
| Front Fog Lamps |
| Headlamp Powerwash |
| Heated Washer Jets |
| Heated Windscreen |
| High Mounted Stop Lamp |
| Body Coloured Roof |
| Fixed Panoramic Roof |
| Privacy Glass |
| Specification Item |
|---|
| Black Brake Calipers |
| Electronic Power Assisted Steering |
| Electronic Air Suspension |
| DSC+ETC+RSC+HDC+TSA |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | Yes |
| Basic List Price | £88,829.17 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £106,595.00 inc VAT |
| P11D Value | £106,595.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 08 Aug 2025 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 20 |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1120 mm |
| Load Length | 1092.6 mm |
| Load Width | 1444 mm |
| Nose Weight | 150 KG |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Power KW | 206.85 |
| Power PS | 300.11 |
| RDE | 2 |
| Roof Load Limit | 100 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.95 m |
| WLTP CO2 Combined | 194 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 210 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 194 g/km |
| WLTP MPG Combined | 38.2 MPG |
| WLTP MPG Combined Maximum | 35.2 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 38.2 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perlino Perf Windsor Leather+Steering Wheel | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Belgravia Green | Metallic Paint | Included |
|
| Eiger Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Carpathian Grey Premium Metallic | Special Paint | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P460e Phev Edition Auto
£1,505.82
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P460e Phev SV SST LWB Auto
£2,543.26
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P550e Phev SV Auto NI
£2,151.42
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P460e Phev SE Auto NI
£1,563.78
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover News & Blogs
9th Nov 2021