- Home
- Cars
- Land Rover
- Range Rover
- 3.0 P460e Phev Edition Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Land Rover Range Rover
3.0 P460e Phev Edition Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2025
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Plug In Hybrid Petrol
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£119,785.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Land Rover
Land Rover Range Rover 3.0 P460e Phev Edition Auto Lease
Land Rover Range Rover 3.0 P460e Phev Edition Auto: Luxury and Technology Combined Discover the ultimate luxury SUV with the Land Rover Range Rover 3.0 P460e Phev Edition Auto. This plug-in hybrid petrol model boasts a powerful 460PS engine coupled with cutting-edge technology for a seamless driving experience.
Impressive Tech Features The Land Rover Range Rover 3.0 P460e Phev Edition Auto comes equipped with advanced tech features, including a spacious interior with leather seat upholstery options, DAB radio, satellite navigation with Pivi Pro, and a 3-zone climate control system. Safety is paramount with airbags, emergency braking, lane keep assist, and more.
Experience Luxury and Innovation Lease the Land Rover Range Rover 3.0 P460e Phev Edition Auto for an unrivalled blend of luxury and innovation. Explore the full range of Land Rover models for a taste of pure sophistication and cutting-edge technology.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Ebony Perf Windsor Leather |
| Grand Black Veneer |
| Natural Brown Walnut Veneer |
| Santorini Black |
| Specification Item |
|---|
| 21in Style 5112 |
| 22in Style 1073 Gloss Black |
| Reduced Section Alloy Spare Wheel |
| Specification Item |
|---|
| Digital Audio Broadcast Radio |
| No Rear Seat Entertainment |
| Meridian Sound System |
| Pivi Pro |
| Bluetooth Telephone Connectivity |
| Specification Item |
|---|
| Front Airbags |
| Front Side Airbags |
| ABS+EBA+CBC+EPB+EBD |
| Driver Airbag |
| Engine Immobilisation |
| Passenger Airbag |
| Blind Spot Assist |
| Rear Collision Monitor+Rear Traffic Mont |
| Lane Keep Assist |
| Traffic Sign Rcgntn+Adptv Spd Lmtr |
| Emergency Braking |
| Occupant Protection Assist |
| Specification Item |
|---|
| 3-Zone Climate Control |
| Electric Windows One-Touch+Anti-Trap |
| Public Charging Cable |
| Adaptive Cruise Control+Steering Assist |
| Ebony Headlining |
| Secure Tracker Pro |
| Ebony Carpet |
| Carpet Mats |
| Heated Front Seats |
| 20Way Heated Electric Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry |
| AutoDimming Elect+Heated Folding Mirrors |
| Sliding Panoramic Roof |
| Shadow Exterior Pack |
| Park Assist |
| Front And Rear Parking Aid |
| 3D Surround Camera |
| Front Fog Lamps |
| Headlamp Powerwash |
| Heated Washer Jets |
| Heated Windscreen |
| High Mounted Stop Lamp |
| Body Coloured Roof |
| Fixed Panoramic Roof |
| Privacy Glass |
| Specification Item |
|---|
| Black Brake Calipers |
| Electronic Power Assisted Steering |
| Electronic Air Suspension |
| DSC+ETC+RSC+HDC+TSA |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | Yes |
| Basic List Price | £99,820.83 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £119,785.00 inc VAT |
| P11D Value | £119,785.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 08 Aug 2025 |
| Battery Capacity | 38.2 KWh |
| Battery Voltage | 398.2 V |
| Compression Ratio | 10.5 |
| Emissions Free Range | 73.3 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1120 mm |
| Load Length | 1092.6 mm |
| Load Width | 1444 mm |
| Miles / KWh | 1.9 M/KWh |
| Nose Weight | 120 KG |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Power KW | 317.26 |
| Power PS | 460.31 |
| RDE | 2 |
| Roof Load Limit | 100 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.95 m |
| WLTP CO2 Emission Weighted Combined | 16 |
| WLTP CO2 Emission Weighted Combined Maximum | 20 g/km |
| WLTP CO2 Emission Weighted Combined Minimum | 17 g/km |
| WLTP Electric Range Combined | 73.9 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 68.4 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 73.9 M |
| WLTP MPG Fuel Consumption Weighted Combined | 386.1 MPG |
| WLTP MPG Fuel Consumption Weighted Combined Maximum | 357.1 MPG |
| WLTP MPG Fuel Consumption Weighted Combined Minimum | 386.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perlino Perf Windsor Leather+Steering Wheel | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Belgravia Green | Metallic Paint | Included |
|
| Eiger Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Carpathian Grey Premium Metallic | Special Paint | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 D300 mHEV Edition Auto
£1,324.38
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P460e Phev SV SST LWB Auto
£2,543.26
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P550e Phev SV Auto NI
£2,151.42
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover
Range Rover 3.0 P460e Phev SE Auto NI
£1,563.78
inc VAT p/m
Land Rover Range Rover News & Blogs
9th Nov 2021