- Home
- Pickups
- Volkswagen
- Amarok
- Double Cab Pick Up 3.0 TDI V6 240 Style 4Motion Au
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volkswagen Amarok
Double Cab Pick Up 3.0 TDI V6 240 Style 4Motion Au
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£57,270.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volkswagen
Volkswagen Amarok Double Cab Pick Up 3.0 TDI V6 240 Style 4Motion Au Lease
Experience the Volkswagen Amarok Double Cab Pick Up 3.0 TDI V6 240 Style 4Motion Au, a robust and versatile pickup truck designed to handle any terrain with ease. This model boasts a powerful 240 PS engine, a smooth automatic transmission, and a reliable 4 Wheel drivetrain for optimal performance in challenging conditions.
The Amarok's standout features include a luxurious interior with dual-zone climate control, adaptive cruise control, and advanced safety systems like lane assist and pedestrian detection. With a spacious cabin, comfortable seating, and a host of intelligent features, this pickup offers both style and functionality for everyday use.
Explore the Volkswagen Amarok Double Cab Pick Up 3.0 TDI V6 240 Style 4Motion Au for lease today and discover a blend of power, sophistication, and practicality. For more details, visit our Volkswagen Amarok model page and explore the full range of Volkswagen pickups for a top-tier driving experience.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Microfleece ArtVelours Upholstery |
| Ebony Black/Ebony-Ebony Black |
| Clear White |
| Specification Item |
|---|
| 7.5 X 18 Amadora Alloy |
| Specification Item |
|---|
| Digital Radio Reception DAB+ |
| Antenna For AM FM Reception |
| 12in Infotainment System |
| 6 Speakers |
| Navigation System |
| Specification Item |
|---|
| Front Side+Curtain+Front Center Airbag |
| Driver And Front Passenger Knee Airbag |
| Lane Keeping System Lane Assist |
| Lane Change System Side Assist |
| Front Assist + Pedestrians |
| Anti Theft Alarm Stm+Towing Protection |
| Online Anti Theft Alarm System |
| Specification Item |
|---|
| Dual Zone Climate Control Climatronic |
| Front+Rear Power Window |
| Adaptiv Cruise Control+Speed Limiter |
| Velour Floor Mats |
| 3 Head Restraints in 2nd Row Seat |
| 10 Way Power Drvr +8Way Adj Psngr St |
| Specification Item |
|---|
| Kyls Lcking+Safelock+2 Rmt Cnt Fldng key |
| Exterior Mirrors-Elct Fld/Adj+Heated |
| Front+Rear Park Distance Control |
| Intelligent Park Assist |
| Area View 360 Camera |
| LED Front Fog Lamps |
| Specification Item |
|---|
| Start/Stop System |
| Standard Suspension |
| Electronic Stability Control(ESP) |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £46,870.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £56,244.00 inc VAT |
| P11D Value | £57,270.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Compression Ratio | 16 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1240 |
| Load Length | 1624 mm |
| Load Width | 1584 mm |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.024 |
| Number of Gears | 10 |
| Payload | 1068 KG |
| Power KW | 165.62 |
| Power PS | 240.29 |
| Rear Tyres | 1240 |
| Roof Load Limit | 85 KG |
| Spare Tyre | 1240 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.9 m |
| Width Between Wheel Arches | 1224 mm |
| WLTP CO2 Combined | 264 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 268 g/km |
| WLTP MPG Combined | 28 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 27.7 MPG |
| WLTP MPG High | 32.8 MPG |
| WLTP MPG Low | 22.6 MPG |
| WLTP MPG Medium | 27.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Deep Red | Metallic Paint | Included |
|
| Dark Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Medium Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Bright Beige | Metallic Paint | Included |
|
| Midnight Black | Metallic Paint | Included |
|
| Bright Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Mid Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Light Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Premium Pack | Option Packs | Included |
|
| Premium Pack+Towing | Option Packs | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volkswagen Amarok
Amarok Double Cab Pick Up 3.0TDI V6 Panamericana 4Motion Auto
£547.38
inc VAT p/m
Volkswagen Amarok
Amarok Double Cab Pick-Up 3.0 TDI V6 240 Aventura 4Motion Auto
£782.92
inc VAT p/m
Volkswagen Amarok News & Blogs