- Home
- Pickups
- Volkswagen
- Amarok
- Double Cab 3.0 TDI V6 240 Aventura 4Motion Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volkswagen Amarok
Double Cab 3.0 TDI V6 240 Aventura 4Motion Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£61,170.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volkswagen
Volkswagen Amarok Double Cab 3.0 TDI V6 240 Aventura 4Motion Auto Lease
Experience the Volkswagen Amarok Double Cab 3.0 TDI V6 240 Aventura 4Motion Auto, a powerful and luxurious pickup designed to elevate your driving experience.
Equipped with a 240 PS V6 diesel engine and advanced 4Motion Auto transmission, the Amarok Aventura delivers exceptional performance both on and off the road. Its sophisticated design, including leather seat upholstery, 21-inch Varberg alloy wheels, and cutting-edge infotainment system, sets it apart in the pickup segment.
Discover the ultimate blend of power, comfort, and technology with the Volkswagen Amarok Aventura. Explore more about this premium pickup and the full Volkswagen range here.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Ebony Black/Fossil-Ebony/Black |
| Clear White |
| Specification Item |
|---|
| 8.5X21 Varberg Alloy |
| Specification Item |
|---|
| Digital Radio Reception DAB+ |
| 12in Infotainment System |
| Harman Kardon Sound System |
| Antenna For AM FM Reception |
| Navigation System |
| Specification Item |
|---|
| Driver And Front Passenger Knee Airbag |
| Front Side+Curtain+Front Center Airbag |
| Lane Change System Side Assist |
| Lane Keeping System Lane Assist |
| Front Assist + Pedestrians |
| Online Anti Theft Alarm System |
| Anti Theft Alarm Stm+Towing Protection |
| Specification Item |
|---|
| Dual Zone Climate Control Climatronic |
| Front+Rear Power Window |
| Adaptiv Cruise Control+Speed Limiter |
| Avetura Lettering Velour Floor Mats |
| 3 Head Restraints in 2nd Row Seat |
| 10 Way Power Adj Drvr+Psngr St |
| Specification Item |
|---|
| Kyls Lcking+Safelock+2 Rmt Cnt Fldng key |
| Exterior Mirrors-Elct Fld/Adj+Heated |
| Front+Rear Park Distance Control |
| Park Assist Plus |
| Area View 360 Camera |
| LED Front Fog Lamps |
| Roof Rails |
| Specification Item |
|---|
| Start/Stop System |
| Comfort Suspension |
| Electronic Stability Control(ESP) |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £50,120.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £60,144.00 inc VAT |
| P11D Value | £61,170.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Compression Ratio | 16 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1094 |
| Load Length | 1624 mm |
| Load Width | 1584 mm |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.024 |
| Number of Gears | 10 |
| Payload | 877 KG |
| Power KW | 165.62 |
| Power PS | 240.29 |
| Rear Tyres | 1094 |
| Roof Load Limit | 85 KG |
| Spare Tyre | 1094 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12.9 m |
| Width Between Wheel Arches | 1224 mm |
| WLTP CO2 Combined | 265 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 271 g/km |
| WLTP MPG Combined | 28 MPG |
| WLTP MPG Extra High | 27.4 MPG |
| WLTP MPG High | 32.5 MPG |
| WLTP MPG Low | 22.6 MPG |
| WLTP MPG Medium | 27.4 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Mid Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Deep Red | Metallic Paint | Included |
|
| Dark Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Bright Beige | Metallic Paint | Included |
|
| Medium Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Bright Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Midnight Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Towing Plus Pack | Option Packs | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volkswagen Amarok
Amarok Double Cab Pick Up 3.0 TDI V6 240 Style 4Motion Auto
£514.51
inc VAT p/m
Volkswagen Amarok
Amarok Double Cab Pick Up 3.0TDI V6 Panamericana 4Motion Auto
£547.38
inc VAT p/m
Volkswagen Amarok News & Blogs