- Home
- Vans
- Citroen
- Berlingo Van
- e-BERLINGO XL 52kWh Enterprise Plus Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO XL 52kWh Enterprise Plus Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£37,175.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-BERLINGO XL 52kWh Enterprise Plus Auto Lease
Citroen e-BERLINGO XL 52kWh Enterprise Plus Auto is an electric van that combines innovative technology with practical design features. With a spacious cargo area and advanced safety systems, this model is ideal for businesses looking for an eco-friendly and reliable transport solution.
Equipped with a powerful 136PS electric motor and a 52kWh battery capacity, the Citroen e-BERLINGO XL offers smooth acceleration and a range of up to 213 miles. The 3-seater van boasts a generous load volume of 3.9 cubic meters and a payload capacity of 691kg, making it versatile for various commercial needs.
Experience the future of electric mobility with the Citroen e-BERLINGO XL and explore the full range of Citroen vans for your business requirements.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curitiba Grey |
| Icy White |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| My Citroen Drive Play Plus Audio System |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| 2 USB Connection+2Speakers+2Tweeters |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Side Airbag |
| Curtain Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Intelligent Speed Assistance |
| Lane Keep Assist |
| High Beam Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Drivr Attntn Alrt Lvl 4+Drv Mntrng Cmra |
| Connect Box Emergency+Assistance System |
| Acoustic Vehicle Alert System |
| Specification Item |
|---|
| Height+Reach Adjustable Steering Wheel |
| Air Conditioning |
| Type 2 Mode 3 Charging Cable |
| Cruise Control With Progrmble Speed Lmtr |
| 6Way Adjstbl Driver Seat Lumbr Adjustm |
| One-Touch Electric Front Window |
| Carpet Floor In Cabin |
| Load Through Hatch |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking and Deadlocking |
| Electric Adj Door Mirrors |
| High Level 3rd Brake Light |
| Rear Parking Sensor |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Electric Power Assisted Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3Yr/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £29,905.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £35,886.00 inc VAT |
| P11D Value | £37,175.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 23 Jan 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3900 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 634 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1270 mm |
| Load Length | 2167 mm |
| Load Volume | 3.9 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.09 M/KWh |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 691 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 634 |
| Spare Tyre | 634 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Access And Go Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Starlit Style Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| My Citroen Drive Plus | Radio Equipment inc Multimedia | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perimetric+Volumetric Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 11kW Bi-Directional 3 Phse Onbrd Chrge | Charging Cable | Included |
|
| ePTO - 400v Plug Electric Socket | Charging Cable | Included |
|
| Non Skid Wood Floor Trim | Interior Options | Included |
|
| Advanced Comfort Seat Pack | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Asymmetrical Glzd Rr Doors+Rr Wiper | Rear Doors | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Window In Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO Van M 52kWh Driver Auto
£433.06
inc VAT p/m
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO Van XL 52kWh Driver Auto
£446.77
inc VAT p/m
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO Van M 52kWh Enterprise Plus Auto
£417.83
inc VAT p/m
Citroen Berlingo Van
Berlingo Van 1.5 D XL 130PS Driver EAT8
£400.81
inc VAT p/m