- Home
- Vans
- Citroen
- Dispatch Crew Van
- e-DISPATCH Crew XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 6 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£54,221.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-DISPATCH Crew XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto Lease
Citroen e-DISPATCH Crew XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto is a cutting-edge electric van designed to meet your business needs with efficiency and eco-friendliness. Equipped with a powerful 75 KWh battery, this van offers a spacious 4000 L boot capacity and a 6-seat configuration, making it ideal for commercial purposes.
With a WLTP Electric Range Combined of up to 230 miles, the Citroen e-DISPATCH Crew XL ensures you have the range needed for daily operations. The 94 KW electric motor delivers 136 PS of power, providing smooth acceleration and a reliable performance. Explore the innovative technology and practical features of this electric van for your business needs.
Experience the future of commercial vehicles with the Citroen e-DISPATCH Crew XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto. Discover more about this electric van and other Citroen models in our range to elevate your business fleet. Visit our Citroen Dispatch Crew Van page for detailed information.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| CLOTH UPHOLSTERY |
| ICY WHITE |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| USB Socket |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| My Citron Play Plus Audio System |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| Front Lateral Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert |
| Lane Keep Assist |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustable Steering Whl |
| Air Conditioning |
| 11kW On Board Charger Mode 3 |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Driver Seat Rake+Reach+Hight/Lumbr Adjst |
| Front Electric Windows With One Touch |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking and Deadlocking |
| Electric/Adjust Heated Door Mirrors |
| High Level 3rd Brake Light |
| Twn Unglzd Rear Door Opng To 180 Degree |
| Rear Parking Sensor |
| Twin Sliding Side Loading Drs - Manual |
| Specification Item |
|---|
| Electronic Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £44,110.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £52,932.00 inc VAT |
| P11D Value | £54,221.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 4000 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2365 mm |
| Load Volume | 4 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 6 |
| Payload | 1011 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range | 314 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 266 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Passion Red | Special Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Camera Pack+Connected Navi Pack | Option Packs | Included |
|
| Dynamic Surround View+Connected Navi Pk | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Phoenix Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| 17in Steel Wheels With Black Centre Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| My Citron Drive Plus+Citroen Connect Nav | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perimetric+Volumetric Thatchm 1 Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Coated Anti-Slip 9mm Wood Fool | Interior Options | Included |
|
| Indvidul Front Psngr Seat Wt Armrst | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Tailgate-Heated Window+Wash-Wipe | External Features | Included |
|
| Tw Glazed R/Drs/htd R/Winds/Washw | Rear Doors | Included |
|
| VisioPark 180 Degree Rear Parking Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Upgraded Battery+Alternator | Battery | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew Van M 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£510.28
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew Van XL 100 75kWh Driver 11kW Auto
£543.84
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew Van M 100 75kWh Driver 11kW Auto
£544.18
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Crew Van
Dispatch Crew Van 2.2 D XL 150 Driver EAT8
£482.62
inc VAT p/m