- Home
- Vans
- Citroen
- Dispatch Crew Van
- e-DISPATCH Crew M 100 75kWh Driver 11kW Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew M 100 75kWh Driver 11kW Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 6 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£57,191.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-DISPATCH Crew M 100 75kWh Driver 11kW Auto offers a seamless blend of technology and practicality, ideal for businesses and families alike. With its impressive 75 KWh battery capacity, this electric van ensures emissions-free driving for up to 219 miles on a single charge.Equipped with advanced safety features like Lane Keep Assist, Blind Spot Monitoring, and Intelligent Speed Assist, the e-DISPATCH Crew M prioritises your well-being on the road. The spacious interior, adjustable seating, and innovative multimedia system with a 10-inch HD colour touchscreen make every journey comfortable and connected. Explore the full range of Citroen vans for versatile and eco-friendly options.
Discover the future of driving with the Citroen e-DISPATCH Crew M 100 75kWh Driver 11kW Auto. With its cutting-edge technology, impressive range, and practical design, this electric van is a smart choice for those looking to reduce their carbon footprint without compromising on performance.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| CLOTH UPHOLSTERY |
| ICY WHITE |
| Specification Item |
|---|
| Camera Pack+Connected Navi Pack |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| USB Socket |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| My Citron Drive Plus+Citroen Connect Nav |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| Front Lateral Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Driver Attention Alert |
| Lane Keep Assist |
| Blind Spot Monitoring |
| Perimetric+Volumetric Thatchm 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustable Steering Whl |
| Air Conditioning |
| 11kW On Board Charger Mode 3 |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Driver Seat Rake+Reach+Hight/Lumbr Adjst |
| Front Electric Windows With One Touch |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking and Deadlocking |
| Elctrcly Fldng Htd Dr Mrs-Tmprtr Sn |
| Front And Rear Park Assist |
| Front Fog Lights |
| High Level 3rd Brake Light |
| Twn Unglzd Rear Door Opng To 180 Degree |
| VisioPark 180 Degree Rear Parking Camera |
| Twin Sliding Side Loading Drs - Manual |
| Specification Item |
|---|
| Electronic Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £46,585.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £55,902.00 inc VAT |
| P11D Value | £57,191.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3200 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2017 mm |
| Load Volume | 3.2 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 6 |
| Payload | 1075 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range | 275 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 268 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 275 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Phoenix Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Coated Anti-Slip 9mm Wood Fool | Interior Options | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew Van XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£509.95
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew Van M 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£510.28
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Crew Van
e-DISPATCH Crew Van XL 100 75kWh Driver 11kW Auto
£543.84
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Crew Van
Dispatch Crew Van 2.2 D XL 150 Driver EAT8
£482.62
inc VAT p/m