- Home
- Vans
- Citroen
- Dispatch Van
- e-DISPATCH M 100kW 75kWh VTR 11kW Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH M 100kW 75kWh VTR 11kW Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£63,503.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen Dispatch Van e-DISPATCH M 100kW 75kWh VTR 11kW Auto is a cutting-edge electric van designed for efficiency and performance. With a powerful 94kW motor and a spacious 5.3m³ load volume, it offers a perfect blend of power and practicality for your business needs.Equipped with a 75kWh battery capacity and an impressive WLTP electric range of up to 230 miles, this van ensures you can tackle your daily tasks with confidence and minimal environmental impact. The innovative regenerative braking system helps maximise efficiency, making every journey more sustainable.
Experience the future of commercial driving with the Citroen Dispatch Van. Discover the full range of Citroen vans here and take the first step towards a greener, more efficient fleet.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Eco Leather |
| ICY WHITE |
| Specification Item |
|---|
| Camera Pack+Connected Navi Pack |
| Specification Item |
|---|
| 18in Diamond Cut Dynamic Alloy |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| USB Socket |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| My Citron Drive Plus+Citroen Connect Nav |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| Front Lateral Airbags |
| 1st Row Thorax Side Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Intelligent Speed Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Blind Spot Monitoring |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Driver Attention Alert |
| Lane Keep Assist |
| Perimetric+Volumetric Thatchm 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustable Steering Whl |
| Dual Zone Electronic Climate Control |
| 11kW On Board Charger Mode 3 |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| Driver Seat Rake+Reach+Hight/Lumbr Adjst |
| Front Electric Windows With One Touch |
| VTR Branded Floor Mats in 1st Row |
| Heated Driver Seat |
| Dual Psngr Bench Seat+Foldup Outer Seat |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry + Start |
| Elctrcly Fldng Htd Dr Mrs-Tmprtr Sn |
| Front And Rear Park Assist |
| Front Fog Lights |
| High Level 3rd Brake Light |
| Twn Unglzd Rear Door Opng To 180 Degree |
| VisioPark 180 Degree Rear Parking Camera |
| Twin Sliding Side Loading Drs - Manual |
| Specification Item |
|---|
| Electronic Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | Yes |
| Basic List Price | £51,845.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £62,214.00 inc VAT |
| P11D Value | £63,503.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 5300 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2512 mm |
| Load Volume | 5.3 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1210 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range | 314 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 195 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Blue Lagoon | Special Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van M 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£473.60
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van XL 100 75kWh Enterprise 11kW Auto
£483.01
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van M 100 75kWh Driver 11kW Auto
£507.49
inc VAT p/m
Citroen Dispatch Van
e-DISPATCH Van XL 100 75kWh Driver 11kW Auto
£516.90
inc VAT p/m