Vehicle images are for illustrative purposes only.
Fiat Doblo Van
E-Doblo XL 136PS 52kWh Plus Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£37,080.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Fiat
Fiat E-Doblo XL 136PS 52kWh Plus Auto Lease
The Fiat E-Doblo XL 136PS 52kWh Plus Auto is a versatile electric van designed for practicality and efficiency. With a spacious interior and advanced safety features, this model is ideal for businesses looking to make the switch to electric vehicles.
Equipped with a powerful 136PS motor and a 52kWh battery capacity, the E-Doblo XL offers a range of up to 213 miles, making it perfect for urban deliveries and daily commutes. The electric drivetrain ensures smooth acceleration and a quiet driving experience, enhancing overall comfort on the road.
Experience the future of commercial vehicles with the Fiat E-Doblo XL 136PS 52kWh Plus Auto. To learn more about the features and specifications, visit the Fiat Doblo Van page or explore the full Fiat van range for additional options.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Grey Seat Cloth Upholstery |
| Gelato White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| AM/FM/USB+2Speakers+2Tweeters |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Front/Side/Curtain Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Drivers Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Lane Keeping Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Advanced Emergency Braking |
| Intelligent Speed Assistance |
| Automatic Activation Hazard Wrng Lgts |
| Specification Item |
|---|
| Height/Reach Adjustable Steering Wheel |
| Manual Air Conditioning |
| 7.4kw on Board Charger |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| 6Wy Reach/Rake/Hgt/Lmbr Driver Seat |
| Elec Operated Frnt Wndws+1Tuch Facility |
| Carpet Floor |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central+DeadLocking |
| Electricaly Adjustable Heated Door Mrrs |
| High Level Third Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rr Drs Opng 180Deg |
| Rear Parking Sensor |
| Twin Sliding Side Door |
| Specification Item |
|---|
| Load Thrgh Blkhd Dual Frnt Psng Bench St |
| Electric Power Steering |
| ESC - Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £29,905.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £35,886.00 inc VAT |
| P11D Value | £37,080.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 23 Jan 2026 |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3900 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 611 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1270 mm |
| Load Length | 2167 mm |
| Load Volume | 3.9 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 691 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 611 |
| Spare Tyre | 854 |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Trim Options | Included |
|
| Cinema Black | Metallic Paint | Included |
|
| Volare Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Maestro Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Access And Go Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Alloy Wheels Starlit Style | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 10in HD Clr TuchScrn Uconnect+Navigation | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Prmtrc Vlumtrc Thatcham Cat1 Aprvd Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| On Board Charger 11KW | Charging Cable | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Asymmetric Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Window In Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| ePTO 400v Plug+Elec Socket | PTO (Power Take-off) | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Fiat Doblo Van
Doblo Van L2H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop
£286.44
inc VAT p/m
Fiat Doblo Van
Doblo Van L1H1 1.5 M/JT3 100PS Plus Start+Stop
£276.02
inc VAT p/m
Fiat Doblo Van
Doblo Van M 1.5 M/JT3 100 Primo Start+Stop
No online price
Fiat Doblo Van
Doblo Van M 1.5 M/JT3 130 Plus Start+Stop Auto
No online price