Vehicle images are for illustrative purposes only.
Fiat Scudo Van
L1 1.5 Multijet 120
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£35,862.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Fiat
Fiat Scudo Van L1 1.5 Multijet 120 Diesel Manual Front Wheel Lease
The Fiat Scudo Van L1 1.5 Multijet 120 is a robust and efficient commercial vehicle designed to meet the demands of modern businesses. With a focus on practicality and performance, this diesel-powered van offers a range of impressive features to enhance your workday.
Equipped with a 120 PS Multijet engine, this Fiat Scudo Van delivers reliable power for smooth acceleration and efficient driving. The manual transmission and front-wheel drivetrain ensure precise handling and control, making it ideal for navigating city streets or motorways with ease.
Experience the versatility and reliability of the Fiat Scudo Van L1 1.5 Multijet 120 for your business needs. Explore more details and leasing options for the Fiat Scudo Van range on the official Fiat Scudo Van page and discover the full Fiat commercial vehicle lineup for your fleet requirements.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curbita Grey |
| Gelato White Solid |
| Specification Item |
|---|
| 10in HD Touchscreen DAB Radio |
| 2 Speaker + 2 Tweeters + 1 USB |
| AM/FM Radio |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBA+EBFD+Hill Start Assist |
| Drivers Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert Level 3 |
| Advanced Emergency Braking |
| Lane Keeping Assist |
| Intelligent Speed Assist |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Specification Item |
|---|
| Manual Airconditioning |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Ergonomic 6 Way Driver Seat + Lumbar |
| Elec Operated Frnt Wndws+1Tuch Facility |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central+DeadLocking |
| Electric Adjst Heated Door Mirrors |
| Rear Parking Distance Sensors |
| Near Side+Offside Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Bulkhead |
| Electronic Steering EPS |
| ESC - Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £28,890.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £34,668.00 inc VAT |
| P11D Value | £35,862.00 |
| Insurance Group | 33 |
| Date of Introduction | 01 Jul 2025 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 22.5 |
| Boot Capacity In Litres | 5800 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 622 |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2512 mm |
| Load Volume | 5.8 M³ |
| Load Width | 1636 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1182 KG |
| Power KW | 82.46 |
| Power PS | 119.64 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 622 |
| Spare Tyre | 622 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12 m |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP CO2 Combined | 164 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 191 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 164 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 38.7 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.8 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cinema Black | Metallic Paint | Included |
|
| Colosseo Grey II | Metallic Paint | Included |
|
| Maestro Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Converter Pack | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Camera Pack+Connected Navi | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Dynamic Surround View+Connected Navi Pck | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Sized Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Connected Nav Pack | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Rmt Cntrl Ultrasnc Security Alarm System | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Coatd Anti Slip Wood Floor+Aluminum Rods | Interior Options | Included |
|
| Front Passenger Seat Single | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Rear Tlgt+Fixed Window+Heating And Wiper | External Features | Included |
|
| Symmetrical Glazed Rear Doors-180 Degree | Rear Doors | Included |
|
| Visiopark 180 Rear Parking Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Towbar Heavy Duty Removable With Tool | Towbars | Included |
|
| Fixed 2nd Row Window LH And RH | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Polycarbonate Comfort Contoured Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Load Through Bulkhead+Dual Fr Psngr Seat | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van M 75kWh 136hp 11kWCh Auto
£678.23
inc VAT p/m
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van XL 75kWh 136hp 11kWCh Auto
£691.64
inc VAT p/m
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van M 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
£722.74
inc VAT p/m
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
£736.16
inc VAT p/m