Vehicle images are for illustrative purposes only.
Fiat Scudo Van
E-Scudo XL 75kWh 136hp 11kWCh Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£51,606.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Fiat
Fiat E-Scudo XL 75kWh: A standout in the electric van segment, this model combines impressive power with advanced technology. With a spacious interior and efficient design, the E-Scudo XL 75kWh offers a seamless driving experience.
Equipped with a 75kWh battery capacity and a powerful 136hp motor, the Fiat E-Scudo XL 75kWh ensures smooth acceleration and a range that meets your daily needs. The one-speed automatic transmission makes driving effortless, while the front-wheel drivetrain provides stability and control.
Discover the future of electric vans with the Fiat E-Scudo XL 75kWh 136hp 11kWCh Auto. Experience advanced safety features and cutting-edge technology for a reliable and eco-friendly driving experience.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curbita Grey |
| Gelato White Solid |
| Specification Item |
|---|
| 10in HD Touchscreen DAB Radio |
| 2 Speaker + 2 Tweeters + 1 USB |
| AM/FM Radio |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBA+EBFD+Hill Start Assist |
| Drivers Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking |
| Lane Keeping Assist |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Acoustic Vehicle Alerting System |
| Specification Item |
|---|
| Manual Airconditioning |
| Mode 3 Type 2 Charging Cable 11kW |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| 6Way Rke/Rch/Hgt/Lmbr Armst Adjst Drv St |
| Electrc Frnt Wnds+1Touch Oprtn+Anti Ptch |
| Elec Operated Frnt Wndws+1Tuch Facility |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking+DeadLocking |
| Electric Adjst Heated Door Mirrors |
| Twin Unglazed Rear Door 180 Degree |
| Rear Parking Distance Sensors |
| Near Side+Offside Sliding Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Bulkhead |
| Electronic Steering EPS |
| ESC - Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £42,010.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £50,412.00 inc VAT |
| P11D Value | £51,606.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 6600 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 622 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2862 mm |
| Load Volume | 6.6 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.92 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1138 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 622 |
| Spare Tyre | 622 |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 279 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cinema Black | Metallic Paint | Included |
|
| Colosseo Grey II | Metallic Paint | Included |
|
| Maestro Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Converter Pack | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Camera Pack+Connected Navi | Option Packs | Included |
|
| City Pk+Dynmc Srnd View+Cntd Navi Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Painted Grey Curve Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Sized Spare Wheel+Black Steel Rim | Wheels + Tyres | Included |
|
| 17in Steel Wheel+Black Centre Caps | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Uconnect Infotainment+Integrated Nvgtn | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Rmt Cntrl Ultrasnc Security Alarm System | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Coatd Anti Slip Wood Floor+Aluminum Rods | Interior Options | Included |
|
| Front Passenger Seat Single | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Taligate+Glazed Bulkhead | External Features | Included |
|
| Twin Glazed Rear Drs+Glazed Bulkhead | Rear Doors | Included |
|
| Visiopark 180 Rear Parking Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Removable Towbar+Ball And Hook | Towbars | Included |
|
| Fixed Side Windows In Sliding Side Doors | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| e-PTO On 400V Battery | Battery | Included |
|
| Polycarbonate Comfort Contoured Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Load Through Bulkhead+Dual Fr Psngr Seat | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Fiat Scudo Van
Scudo Van L1 1.5 Multijet 120
£335.20
inc VAT p/m
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van M 75kWh 136hp 11kWCh Auto
£678.23
inc VAT p/m
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van M 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
£722.74
inc VAT p/m
Fiat Scudo Van
E-Scudo Van XL 75kWh 136 Primo 11kWCh Auto
£736.16
inc VAT p/m